- ORGANIZATOR:
Dolnośląska Komisja Imprez na Orientację PTTK, zwana dalej Komisją. - CEL:
- Popularyzacja imprez na orientację na terenie Dolnego Śląska
- Podwyższanie poziomu startujących w imprezach na orientację turystów
- Obniżenie kosztów udziału w InO dla indywidualnych turystów poprzez organizację dużej ilości imprez rangi
ogólnopolskiej na terenie Dolnego Śląska. - Wyłonienie najlepszych turystów-orientalistów na przestrzeni każdego roku kalendarzowego.
- UCZESTNICTWO:
W Pucharze Dolnego Śląska w Marszach na Orientację, zwanego w dalszej części regulaminu Pucharem, może brać udział każdy turysta zainteresowany startem w imprezach na orientację, przestrzegający postanowień niniejszego regulaminu, regulaminów imprez zaliczanych do Pucharu oraz ogólnie przyjętych zasad etyki i zdrowej rywalizacji w duchu fair play. - TERMIN IMPREZ:
- Puchar rozgrywany jest na bazie systemu imprez na orientację organizowanych na terenie Dolnego Śląska przez organizacje i jednostki działające na tym terenie.
- Wykaz imprez zaliczanych do Pucharu Dolnego Śląska, ich terminy, miejsce oraz organizatora zawiera Dolnośląski Kalendarz Imprez na Orientację.
- Zasady zgłaszania imprez do Dolnośląskiego Kalendarza Imprez na Orientację, przyznawania rangi rund Pucharu oraz wzór karty zgłoszenia ustala Komisja.
- Kalendarz imprez, o którym mowa w pkt. IV.2. musi być, najpóźniej do końca roku poprzedzającego okres objęty kalendarzem, zatwierdzony przez Komisję, opublikowany na jej stronie internetowej oraz wysłany do członków Komisji i w miarę możliwości do jednostek uczestniczących w Pucharze.
- ZASADY ROZGRYWANIA:
- Każdy uczestnik imprezy zaliczanej do Pucharu walczy o punkty, których ilość zależy od zajętego w imprezie miejsca. Punktami premiowani są wszyscy sklasyfikowani uczestnicy.
- Ustala się następujący klucz przydziału punktów: 1m-ce – 30 pkt, 2m-ce – 27 pkt, 3m-ce – 25 pkt, 4m-ce – 23 pkt, 5m-ce – 21 pkt, 6m-ce – 20 pkt, ...25 m-ce i dalsze – 1 pkt.
- Na końcowy wynik zawodnika składa się suma najlepszych jego wyników. Ilość branych pod uwagę najlepszych wyników w trakcie danej edycji rozgrywek uzależniona jest od ilości zaliczanych do Pucharu imprez i określona jest w Kalendarzu Imprez.
- Puchar odbywa się w 5 kategoriach:
- TE – elita (skład ustala i podaje do wiadomości DKInO wg. zasad określonych pkt. 7).
- TS – seniorzy (21 lat i starsi)
- TJ – juniorzy (17 – 20 lat)
- TM – młodzież (14 – 16 lat)
- TD – dzieci (13 lat i młodsi)
- O przydziale do kategorii TS, TJ, TM i TD decyduje rocznik urodzenia. Każdy Kalendarz Imprez będzie precyzował przydział do kategorii wg roczników. Dopuszcza się możliwość startu zawodników w kategorii starszej, jednakże w jednej imprezie zawodnik może być sklasyfikowany tylko w jednej z w/w kategorii. Start w drugiej kategorii może się odbywać jedynie na zasadach startu poza konkursem. Powyższe nie dotyczy kategorii nie objętych Pucharem.
- Zespołom, w skład których wchodzi przynajmniej jedna osoba z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, przysługuje prawo do wydłużenia podstawowego limitu czasu o 10%. Podstawą do wydłużenie limitu jest okazanie, przed rozpoczęciem zawodów, legitymacji lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
- Skład osobowy kategorii TE ustalany jest na podstawie osiągniętych przez zawodników wyników w poprzednim sezonie. I tak w kategorii tej obligatoryjnie startować muszą osoby sklasyfikowane w Pucharze Polski na miejscach 1 – 20 w kategorii TS, zdobywcy tytułów Mistrza Polski w Nocnych oraz Indywidualnych MnO w kat. TS oraz zwycięzcy kat. TE Pucharu Dolnego Śląska. Ustalony w ten sposób skład obowiązuje przez jeden sezon. Osoby zakwalifikowane do kategorii TE, w zawodach zaliczanych do Pucharu Dolnego Śląska, nie mogą w trakcie sezonu startować w innych kategoriach. Osoby nie wchodzące w skład „elity” mogą wystartować w kategorii TE z zachowaniem prawa do punktacji w Pucharze Dolnego Śląska. Osoby takie mogą startować również w innych kategoriach z uwzględnieniem warunków określonych w pkt. 5. Zespołom startującym w kategorii TE nie przysługuje prawo do dodatkowego 10% podstawowego limitu czasu opisanego w pkt. 6 niniejszego regulaminu oraz w pkt. V.5 „Zasad punktacji i współzawodnictwa na turystycznych imprezach na orientację PTTK”.
- W kategoriach TE, TS, TJ i TM udział biorą zespoły 1 lub 2 osobowe, a w kategorii TD zespoły 1-3 osobowe.
- Każda impreza zaliczana do Pucharu musi mieć w programie min. 2 etapy. Program każdej imprezy Pucharu Dolnego Śląska powinien przewidywać kategorię TP (początkujących), w której startować mogą początkujący uczestnicy bez względu na wiek. Ilość osób w zespołach startujących w tej kategorii jest dowolna. Kategoria ta nie jest zaliczana do Pucharu Dolnego Śląska, a decyzję o prowadzeniu klasyfikacji i nagradzaniu zwycięzców tej kategorii podejmuje organizator imprezy.
- W przypadku równej ilości punktów (przy ustalaniu końcowej klasyfikacji Pucharu) o wyższej lokacie decyduje większa ilość zwycięstw, a w przypadku braku rozstrzygnięcia większa ilość drugich miejsc, a w dalszej kolejności 3 miejsc itd. Do powyższego rozstrzygnięcia brany pod uwagę jest cały cykl rozgrywek (np. 10 imprez).
- W przypadku startu w etapie i uzyskania wyniku „0-1” pkt. przeliczeniowych zespół otrzymuje 1 pkt. przeliczeniowy.
- W przypadku startu w etapie i uzyskania wyniku „nkl” zespół otrzymuje 0 pkt. przeliczeniowych. Powyższa zasada jest analogiczna w przypadku absencji ( nie wystartowania w etapie)
- Aby zespół mógł uzyskać punkty do Pucharu (zgodnie z pkt. V.1 i 2 niniejszego regulaminu) musi być sklasyfikowany, a więc uzyskać przynajmniej 1 pkt. przeliczeniowy w klasyfikacji końcowej zawodów.
- W przypadku dyskwalifikacji zespołu Sędzia Główny zawodów podejmuje decyzję o ewentualnym dopuszczeniu zespołu (ów) do dalszego startu w zawodach. Zespoły takie mogą być klasyfikowane w następnych etapach, ale nie mogą być klasyfikowane w klasyfikacji końcowej (generalnej) zawodów, a co za tym idzie nie mogą punktować (w tych zawodach) do Pucharu Dolnego Śląska.
- Puchar prowadzony będzie w następujących klasyfikacjach:
- klasyfikacja indywidualna ( wg zasad z pkt. V.1-3 niniejszego regulaminu)
- klasyfikacja drużynowa ( suma pkt. zdobytych w klasyfikacji indywidualnej przez 3 zawodników dających największą ilość pkt. dla danej jednostki).
- drużynowa klasyfikacja generalna (suma pkt. zdobytych przez jednostkę organizacyjną w klasyfikacji drużynowej poszczególnych kategorii wg zasad opisanych w pkt. „b”. Sklasyfikowane tu mogą być jedynie drużyny posiadające min. 3 sklasyfikowanych w Pucharze zawodników.
- Jeżeli w trakcie rozgrywek ten sam zawodnik reprezentował różne drużyny, wówczas spośród jego wszystkich wyników w cyklu wybierane i sumowane są wyniki zdobyte dla poszczególnych drużyn w ilości nie większej niż ilość wyników przyjmowana do klasyfikacji indywidualnej.
- Organizator może określić w komunikacie technicznym imprezy „strefę startu” w promieniu do 100 m. od miejsca startu, poza którą przebywanie przed wyjściem na trasy może być ukarane dyskwalifikacją. W przypadku braku określenia „strefy startu” zawodnicy nie mogą być karani dyskwalifikacją za oddalenie się od startu przed określonym czasem.
- Zobowiązuje się budowniczych etapów do wywieszania fiszek i map wzorcowych stanowiących podstawę do weryfikacji wyników i ewentualnych wyjaśnień i protestów.
- SĘDZIOWANIE:
- Kierownikiem Pucharu jest z urzędu Przewodniczący Komisji chyba, że pełni funkcję Sędziego Głównego Pucharu lub nie wyraża zgody na pełnienie funkcji kierownika Pucharu. Wówczas funkcję tą pełni osoba wybrana przez Komisję.
- Komisja powołuje każdego roku Sędziego Głównego Pucharu oraz Komisję Odwoławczą, których skład osobowy zamieszczany będzie w Kalendarzu Imprez. Na Sędziego Głównego Pucharu oraz w skład Komisji Odwoławczej mogą być powoływani wyłącznie Przodownicy InO PTTK.
- Imprezy zaliczane do Pucharu muszą być rozgrywane zgodnie z Zasadami Punktacji ustalonymi przez ZG PTTK, z uwzględnieniem odstępstw uregulowanych niniejszym regulaminem.
- Aktualne wyniki Pucharu powinny być prezentowane na kolejnych zaliczanych do niego imprezach.
- Komisja Odwoławcza zwoływana jest przez Sędziego Głównego Pucharu z jego inicjatywy lub po wpłynięciu protestu.
- Sędzia Główny imprezy zaliczanej do Pucharu zobowiązany jest do przesłania protokołu do Sędziego Głównego oraz Kierownika Pucharu terminie do 5 dni po zakończeniu imprezy.
- Osoby będące organizatorem imprezy zaliczanej do PDŚl w MnO nie mogą startować w tych zawodach.
- WYRÓŻNIENIA I NAGRODY:
- W klasyfikacji indywidualnej zdobywcy miejsc I-III w każdej kategorii otrzymują dyplomy i medale lub puchary oraz w miarę możliwości finansowych nagrody rzeczowe. Dodatkowo zdobywcy I miejsc premiowani będą zwolnieniami z opłat wpisowego na 2, losowo wybrane imprezy Pucharu Dolnego Śląska w kolejnej edycji.
- W klasyfikacji drużynowej zdobywcy miejsc I – III w każdej kategorii otrzymują dyplomy
- W drużynowej klasyfikacji generalnej zdobywcy miejsc I – VI otrzymują dyplomy i w miarę możliwości puchary.
- Podsumowanie Pucharu oraz dekoracja zwycięzców odbędzie się na pierwszej imprezie zaliczanej do PDŚl. następnej edycji. Losowanie zwolnień z opłat wpisowego odbędzie się w terminie i miejscu określonym przez Komisję.
- POSTANOWIENIA KOŃCOWE:
- Interpretacja niniejszego regulaminu należy wyłącznie do Dolnośląskiej Komisji InO PTTK.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem decyzję podejmuje Dolnośląska Komisja InO PTTK.
- Wszelkie zmiany niniejszego regulaminu dokonywane mogą być jedynie uchwałą Konferencji Programowej zwoływanej każdego roku przez Dolnośląską Komisję InO PTTK.
Niniejszy tekst jednolity obejmuje poprawki wprowadzone uchwałą Konferencji Sprawozdawczo-Programowej Dolnośląskiej Komisji Imprez na Orientację w dniu 03.12.2016 r. i obowiązuje od dnia 01.01.2017 r.