Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

Zmotoryzowani turyści naszego Oddziału „Sudety Zachodnie” każdego roku biorą udział w wielu rajdach motorowych. Wśród nich jednym z ciekawszych jest Indywidualny Turystyczny Rajd Motorowy PTTK pod nazwą „Kolej na PTTK” organizowany przez oddział PTTK w Poraju. Na czele tej jednostki organizacyjnej PTTK stoi kol. Michał Całka. Oddział prowadzi kilka odznak krajoznawczych, m.in. „Szlak Powstania Styczniowego”, „Porajska Odznaka Krajoznawcza”, „Szlak Kultury Żydowskiej” czy „Szlak Walk 7 Dywizji Piechoty”. Na szczególną uwagę zasługuje Odznaka Krajoznawcza „Przyjaciel KTM Tajfun Poraj” (której piszący te słowa jest dumnym posiadaczem).

Rajd „Kolej na PTTK” miał w 2024 roku już IV odsłonę. Jego komandorem był kol. Andrzej Leśniak. Z naszego Oddziału wzięły w nim udział dwie załogi kierowane przez Mariana Kuca i Janusza Milewskiego. Wśród celów rajdu znalazło się m.in. zwiedzanie miejsc związanych z kolejnictwem czy przybliżanie różnorodności kolejowych środków transportu. Kolej w naszych czasach bardzo zmieniła się tak pod względem wykorzystywania nowoczesnych środków transportowych, ale również wyglądu dworców kolejowych. Zniknęły z krajobrazu linie kolejowe łączące małe miejscowości (albo lepiej powiedzieć zostały po nich smętne i pozbawione szyn nasypy kolejowe i zrujnowane przystanki) przegrywając z transportem samochodowym. Ale jednocześnie kolej odnotowała spektakularny i gigantyczny sukces w postaci pociągów dużych prędkości Pendolino, które zaistniały na polskich torach w 2014 roku. To one w ciągu tych 10 lat przewiozły ponad 39 milionów pasażerów! Ale już dziś widać, że jest ich za mało, o czym przekonaliśmy się my, mieszkańcy Jeleniej Góry, boleśnie, gdy pociąg Express InterCity Premium już nie dociera do naszego miasta.

Turyści kolejowi 01
Fot. 1. Zabytkowy skład kolejowy z Kořenova w Szklarskiej Porębie Górnej

Biorąc udział w rajdzie jego uczestnicy zdobywali punkty m.in. za zwiedzanie muzeum, skansenu czy wystawy związanej z kolejnictwem. Punkty zdobywało się również za zwiedzenie zabytkowych budowli związanych z koleją ( np. Dworzec Kolejowy we Wrocławiu, Dworzec Kolejowy w Lublinie czy przepiękny Dworzec Kolejowy w Przemyślu). Punkty też zdobywano za przejazd kolejką wąskotorową, koleją linową czy zabytkowym składem kolejowym (fot. 1). Zmotoryzowani turyści z naszego Oddziału odnieśli wielki sukces w zeszłorocznej edycji tego rajdu plasując się na drugim i trzecim miejscu podium – Marian Kuc z załogą zajął II miejsce, a Janusz Milewski miejsce III. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc ( I miejsce zajął kol. Janusz Demczyszak z załogą) otrzymali kolejowe puzzle do ułożenia w domowym zaciszu (fot. 2).

Turyści kolejowi 02
Fot. 2. Własnoręcznie ułożone z 500 elementów nagrodowe puzzle kolejowe

Wszystkie załogi biorące udział w rajdzie otrzymały dyplomy okolicznościowe wykonane z … drewna, na których dumnie prezentowała się lokomotywa parowa. Nasze załogi stwierdziły, że również w tym roku będą brały udział w rajdzie. Z kronikarskiego obowiązku należy wspomnieć, że nasz Oddział nie wypadł sroce spod ogona, bo również ma w swojej ofercie turystycznej podobną imprezę w postaci Indywidualnego Turystycznego Rajdu Motorowego PTTK „Szlakiem obiektów kolejowych w Polsce”. W 2024 roku odbyła się jego III edycja, a jego komandorem jest Jan Tyczyński.

Janusz Milewski

(Autor zdjęć: Janusz Milewski)