Skład jury Przeglądu
Przedstawione poniżej pozycje zostały wytypowane na posiedzeniu jury Przeglądu, które odbyło się w dniach 25 i 26 września 2010 roku w Poznaniu. Teraz szykowany jest katalog oraz czynione są przygotowania do prezentacji wydawnictw na Targach. Bo oprócz poszczególnych tytułów i ich autorów trzeba zaprezentować także wydawnictwa, dzięki którym ukazało się tyle wartościowych i pięknych pozycji. Tym bardziej, że wśród nich są zarówno te wielkie i znane , jak i małe zupełnie nieznane, lub dopiero próbujące się wypromować. I dlatego musimy im w tym pomagać, choćby przez pokazywanie ich na Targach. A że czasami, w tym wielkim zalewie literatury krajoznawczej, niekoniecznie wielkiego lotu, trafi się jakiś rarytas, jakiś ciekawy pomysł, czy choćby próba przebicia się do ludzi w różnym wieku, na nas, członkach jury XIX Przeglądu spoczął ogromny obowiązek wyłapania tych nielicznych pozycji. Za przykład podam tu książkę, która zajęła II miejsce w kategorii przewodniki, czyli "Szklarska Poręba. Magiczne miasto Ducha Gór". Jest to pozycja adresowana zarówno do osób dorosłych: rodziców czy opiekunów, oraz do dzieci będących pod ich opieką. Informacje w niej zawarte podzielono na te dotyczące: stopnia trudności proponowanych tras, ich dostępności, bezpieczeństwa, a także faktów związanych ze zwiedzanymi miejscami. Natomiast część dziecięca mówi w zasadzie o tym samym, ale w nieco inny sposób. Są tutaj bajki i legendy. Są rebusy i zagadki powiązane z tym co w danej chwili widzimy. Są w końcu elementy zabaw terenowych. Bo wydawnictwo to powstało w ścisłej współpracy z miastem Szklarska Poręba, które nie tylko, że wsparło ów projekt finansowo, ale także w dalszym ciągu pomaga go realizować. W terenie umieszczono pewne znaki z omawianej książeczki, uzgodniono w najciekawszych miejscach sposoby potwierdzania pobytu dziecka, które po kilku wycieczkach może zgłosić się do punktu Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie gdzie zostanie za swoje "osiągnięcia" nagrodzone. A gdyby pogoda nie dopisała to do książeczki dołączono kredki i kolorowanki, co zapewni rodzicom pomoc w zorganizowaniu czasu swoim pociechom. Muszę tutaj powiedzieć, że książeczka ta jest tylko jedną z całej serii publikacji w ten sposób promującej piękną ziemię jeleniogórską. Całość została opracowana przez wydawnictwo AD REM z Jeleniej Góry, którego właścicielka, pani Regina Chrześcijańska, stara się w ten sposób promować turystykę rodzinną. I to jest właśnie to. Bo któż jak nie nasze dzieci są w tym wszystkim najważniejsze. To właśnie one będą tworzyć naszą przyszłość. Także tą krajoznawczą. I to właśnie dla nich musimy starać się tworzyć sposób przekazywania wiedzy. A przekazywanie wiedzy poprzez zabawę jest najlepszy i jak na razie nie znaleziono nic co mogłoby to zmienić.
Relaks podczas przerwy |
Praca jury Przeglądu |
Wykaz nagrodzonych wydawnictw podzielonych na poszczególne kategorie:
Albumy krajoznawcze
I miejsce "Architektura drewniana w Polsce" Grażyny Ruszczyk
II miejsce" Metamorphosis. Puszcza Notecka" Macieja Fiszera
III miejsce "Wigierski Park Narodowy" praca pod redakcją Macieja Ambrosiewicza
Przewodniki
I miejsce "Góry Świętokrzyskie" Elżbiety Wołoszyńskiej i Marka Wołoszyńskiego
II miejsce "Szklarska Poręba. Magiczne miasto Ducha Gór" Marii Nienartowicz, Olgi Danko i Jadwigi Rochnowskiej
III miejsce "Błyskawiczny przewodnik historyczny po Warszawie" Macieja Łubieńskiego i Michała Wójcika
Monografie i inne opracowania krajoznawcze
I miejsce "Encyklopedia Schronisk Tatrzańskich. Część I Zakopane" Janusza Konieczniaka
II miejsce "Cerkwie bieszczadzkich Bojków" Roberta Bańkosza
III miejsce "Ostrów Wielkopolski - ilustrowane dzieje miasta" pod redakcją Stanisława Krakowskiego
Mapy i atlasy
I miejsce "Biebrzański Park Narodowy" Mapa turystyczna
II miejsce "Polskie Wybrzeże Bałtyku" Atlas turystyczno-samochodowy, pod redakcją Barbary i Karola Kawałko
III miejsce "Szlaki Rowerowe Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i okolic" Piotra Rościszewskiego.
Informatory krajoznawcze i foldery
I miejsce "Hity krakowskich muzeów, Szlak kultury żydowskiej, Życie dawniej, Szlak nauki i wiedzy, Sztuka Młodej Polski - witraże" praca zbiorowa
II miejsce "Największe atrakcje turystyczne Łodzi i regionu łódzkiego" praca zbiorowa
III miejsce "Małopolska, Kraków. Katalog atrakcji turystycznych" Aurelii Hołubowskiej, Bartosza Marciniaka i Katarzyny Sowy-Lewandowskiej
Nie są to oczywiście wszystkie przyznane nagrody. Kilka pozycji docenionych zostanie wyróżnieniami przyznanymi m.in. przez Komisję Krajoznawczą ZG PTTK, Wielkopolski Klub Publicystów Krajoznawczych, czy Urząd Marszałkowski w Poznaniu.
Kończąc muszę stwierdzić, że Przegląd Książek Krajoznawczych i Turystycznych jak najbardziej spełnia postawione przed nim zadania. I cieszę się, że kiedyś wymyślono taką formę promocji krajoznawstwa szeroko pojmowanego.
- Krzysztof Tęcza
Relacja w formacie PDF