Ponieważ styczeń to już najwyższa pora by podjąć działania w celu ustalenia planu imprez w turystyce pieszej, w ostatnią niedzielę stycznia 27.01.2013 roku zorganizowano Wiosenną Naradę Turystów Pieszych. Tym razem gości podejmowali działacze z Oddziału PTTK „Ziemi Jaworskiej" w Jaworze. Dzięki organizacji w ostatnich latach wielu znaczących imprez turystycznych, właśnie w Jaworze, miasto to jest znane większości przybyłym na spotkanie. A poprzez uczestnictwo w tamtych imprezach wszyscy doskonale wiedzą jak dobrymi organizatorami są nasi dzisiejsi gospodarze. Do tego, zarówno dawniej, jak i podczas dzisiejszego spotkania, władze miasta, będąc bardzo pozytywnie nastawione do działalności jaką zajmuje się nasze Towarzystwo, nie tylko, że miłym okiem patrzyły na nasz tu pobyt ale licznie przybyły by wziąć czynny udział w naradach i wyrazić w ten sposób swoje poparcie. Obecnością zaszczycili nas m. in.: Stanisław Laskowski (starosta), Michał Lenkiewicz (wicestarosta), Artur Urbański (burmistrz), Maria Piwko (wiceburmistrz), Andrzej Madej (przewodniczący Rady Miasta Jawor). Oczywiście dając wyraz poparcia dla naszych działań turystycznych władze miasta mają także swój cel. Chcą w ten sposób zachęcać nas do kontynuowania organizacji kolejnych imprez, które przecież są nastawione przede wszystkim ku mieszkańcom miasta Jawor, w tym młodzieży i dzieci. Imprezy organizowane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze są rozpoznawalne wśród wielu innych. Przez dziesiątki lat działania tutaj oddziału PTTK niejako wrosły one w życie codzienne. Jak bardzo są ważne dla miasta i jego mieszkańców świadczy fakt, iż za tą właśnie działalność Rada Miejska w Jaworze nadała w dniu 31 października 2012 roku Henrykowi Antkowiakowi tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Jawora".
Spotkanie turystów pieszych w Jaworze. Foto: Krzysztof Tęcza
Narada dzisiejsza zorganizowana została na zlecenie Dolnośląskiego Zespołu Turystki Pieszej, który działa przy Porozumieniu Oddziałów PTTK woj. Dolnośląskiego. Przewodniczącym Zespołu, a zarazem prowadzącym Naradę jest właśnie Henryk Antkowiak, wywodzący się z Jawora. Na styczniowym spotkaniu ustala się najważniejsze imprezy w turystyce pieszej jakie odbędą się w nowym roku. Oczywiście dotyczy to imprez na naszym terenie. Wyjątkiem jest tutaj Ogólnopolski Zlot Turystyki Pieszej, który w tym roku odbędzie się w Gdańsku (19-22.09.2013) oraz Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy organizowany w dniach 6-21.07.2013 r. przez Oddział Świętokrzyski PTTK. Ze względu na przypadającą właśnie 150-rocznicę Powstania Styczniowego Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK organizuje Ogólnopolski Rajd Indywidualny. My, tutaj na Dolnym Śląsku, w ramach tego jubileuszu będziemy organizowali mniejsze i większe imprezy oraz spotkania i wycieczki, podczas których poruszany będzie temat Powstania, jego roli w dążeniu do niepodległości oraz następstw dla następnych pokoleń.
W październiku 2013 roku odbędzie się Dolnośląski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej. Jest to niezwykle ważna impreza. Pozwala ona bowiem na spotkanie naszej kadry co skutkuje w nowe kontakty, nowe pomysły, nowe imprezy. Tym razem trudu organizacji podjęli się działacze z oddziałowej Komisji Turystyki Pieszej w Kłodzku. W maju 2013 r. O/Zakładowy PTTK przy Hucie Miedzi w Legnicy zorganizuje XII Złaz Turystów Pieszych Dolnego Śląska. Tym razem spotkamy się w Siedlęcinie gdzie znajduje się wieża z jedynymi w swoim rodzaju freskami. Oczywiście po raz kolejny turyści będą mogli wziąć udział w Indywidualnym Rajdzie „6 x Dolny Śląsk" organizowanym przez Zdzisława Nowocienia z Jawora. Ponieważ kol. Nowocień prowadzi ten rajd już od 25 lat, z okazji tak wspaniałego jubileuszu, został wyróżniony medalem 60-lecia Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK. Takie samo wyróżnienie nadano Oddziałowi PTTK „Ziemi Jaworskiej" w Jaworze. W 40-tej edycji Rajdu „6 x Dolny Śląsk" nagrodzeni zostali m. in.: Turakiewicz Janusz, Sobierajska Antonina, Ogrodniczyk Alina, Krzywokulski Jan, Kuczer Ryszard, Sławiński Henryk, Jaskuła Konrad, Koguciak Teresa, Litwin Antoni, Pudło Krystyna, Antkowiak Henryk, Kaczmarek Janusz, Szymszon Julian, Hanousek Karel.
Przewodniczący KTP ZG PTTK Stanisław Luć gratuluje Wiktorowi Gumprechtowi rozszerzenia uprawnień przodownickich. Foto: Krzysztof Tęcza |
Zadania Zespołu TP to oczywiście także działanie na rzecz powstawania nowych inicjatyw turystycznych i krajoznawczych, szkolenie obecnej i pozyskiwanie nowej kadry, promowanie turystyki dziecięcej i rodzinnej, działalność kronikarska czy dokumentowanie podejmowanych poczynań poprzez środki masowego przekazu. Bardzo ważnym jest tu działalność publikacyjna. Niestety niewiele osób chce ją podejmować, bo po pierwsze: trzeba mieć na to czas; po drugie: trzeba umieć ułożyć przekaz tak, by potencjalni czytelnicy dotrwali do kropki go kończącej.
Ponieważ styczniowe spotkanie jest niejako podsumowaniem naszej działalności w roku zeszłym, organizatorzy czy uczestnicy zeszłorocznych imprez składają sprawozdanie lub opowiadają o ich przebiegu. Pod koniec 2012 roku uczestniczyliśmy w Dolnośląskim Zlocie PTP we Wleniu. Była to impreza zupełnie wyjątkowa i z pewnością wielu z nas zapamięta udział w niej do końca życia. Nie dość, że zasypało nas śniegiem (chyba pierwszy raz w historii), nie dość, że drogi były śliskie i zatarasowane powalonymi drzewami, to jeszcze pozrywane linie energetyczne wymusiły na organizatorach dostosowania się do panujących warunków. Zorganizowano zatem narady przy świecach, co podczas pobytu w pałacu z pojawiającym się duchem, wywołało odpowiednie samopoczucie i było przyczyną lepszej integracji uczestników imprezy. Do tego mogliśmy sobie rano zrobić rodzinne zdjęcie z wielkim bałwanem ulepionym wczesnym rankiem przez piszącego te słowa. O wszystkich tych ciekawych sytuacjach i przeżyciach jakich doznaliśmy opowiedział nam Paweł Idzik – komandor zeszłorocznego Zlotu.
Komandor Rajdu „6 x Dolny Śląsk" Zdzisław Nowocień wręcza upominek uczestnikowi Rajdu kol. Januszowi Turakiewiczowi. Foto: Krzysztof Tęcza |
Jak co roku uczciliśmy minutą ciszy tych, którzy odeszli od naszego ostatniego spotkania, na wieczną wędrówkę.
Teraz pozostało nam już tylko częstować się pysznym jadłem i podziwiać występ zespołu ludowego z Wiadrowa. Wspomnę tylko, bo pomyślicie, że zapomniałem (nie, nie zapomniałem – zostawiłem tą informację na sam koniec), iż z Warszawy przyjechał do nas szef Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK kol. Stanisław Luć. Nie zdradził czy dotarł do nas z ciekawości czy z chęci odwiedzenia pięknego miejsca, czy też by osobiście wziąć udział w spotkaniu. Faktem jest, że dzięki wręczaniu dyplomów i legitymacji osobiście przez Przewodniczącego znakomicie podniosło to ich rangę i na pewno wszyscy obdarowani cieszyli się z poznania kol. Stanisława.
Posiedzenie Dolnośląskiego Zespołu Turystyki Pieszej w Jaworze. Pośrodku Przewodniczący Zespołu Henryk Antkowiak i Przewodniczący KTP ZG PTTK Stanisław Luć. Foto: Krzysztof Tęcza
Aby jednak nie było, że wszyscy przybyli do Jawora tylko się bawili dodam, iż dzień wcześniej czyli w sobotę przyjechali członkowie Dolnośląskiego Zespołu Turystyki Pieszej, którzy zatrzymali się w wyremontowanym schronisku młodzieżowym. Tam też omówili przedstawione w niedzielę założenia organizacyjne na rok 2013 oraz przeprowadzili egzaminy na rozszerzenia uprawnień dla Przodowników Turystyki Pieszej. Wzięło w nich udział sześć osób. Czy wszystkie zdały okaże się po sprawdzeniu testów. Trochę niepewności na pewno im nie zaszkodzi.
Krzysztof Tęcza