Rok 2011 został ogłoszony "Rokiem Turystyki Rodzinnej". Zapewne każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że turystyka rodzinna jest ze wszech miar pożądana. Jest to bowiem sposób na poznawanie kraju, jego historii, tradycji, zabytków, ale także, a może przede wszystkim , jest to sposób na wzmacnianie więzi międzypokoleniowych. Bo któż, jak nie rodzice, ma największy wpływ na wychowanie dzieci, na kształtowanie ich osobowości. A na pewno wspólne wycieczki wpływają w sposób pozytywny na rozwój młodego człowieka. Na rozwój zarówno psychiczny jak i fizyczny. Niestety w dzisiejszych czasach coraz mniej mamy czasu na takie wspólne wypady. Dlatego do łask wraca turystyka motorowa. Bo dzięki niej możemy szybko przemieszczać się w nawet bardzo odlegle miejsca. A trzeba przyznać, że coraz większa ilość walorów krajoznawczych staje się dostępna poprzez tworzenie parkingów czy miejsc wypoczynkowych.

RTM_01Można w miarę szybko i bezpiecznie dotrzeć do tych miejsc i po pozostawieniu pojazdu, spokojnie sobie zwiedzać, spacerować, ba nawet spożyć posiłek. Właśnie w ten prosty sposób godzi się różne potrzeby oraz oczekiwania jakie mają rodzice i ich pociechy. A oczekiwania te nieraz są bardzo odległe od siebie. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze proponuje uprawianie turystyki motorowej w sposób przemyślany i zorganizowany. I wcale nie trzeba zapisywać się na wielkie imprezy. Wystarczy dołączyć go grupy turystów indywidualnych, którzy będą zwiedzali to co chcą ale ich wyprawy będą ujęte w pewne ramy. Po pierwsze wiele lat temu wymyślono Odznakę Turystyki Motorowej pozwalającej na jej zdobywanie zarówno przez kierowcę jak i pasażerów. Jest ona wielostopniowa. Jednocześnie zdobywanie tej odznaki wymaga od turystów rozwijania zmysłu organizacyjnego. Trzeba bowiem zaplanować taką wyprawę jeszcze przed jej rozpoczęciem i to w sposób dosyć szczegółowy. Zgodnie z regulaminem należy także nauczyć się np. udzielania pierwszej pomocy. A w dzisiejszych czasach to niezwykle przydatna umiejętność. Podczas planowania wyprawy wypowiadają się wszyscy członkowie rodziny co siłą rzeczy prowadzi do wielu kompromisów. Nie da się przecież w trakcie jednej wycieczki zobaczyć wszystkiego. Ale to i dobrze, bo daje to zalążek do następnej wycieczki.

Komisja Turystyki Motorowej przy Oddziale "Sudety Zachodnie " w Jeleniej Gorze proponuje dla turystów motorowych, chcących zwiedzać indywidualnie, ale brać udział w imprezie zorganizowanej, Indywidualne Turystyczne Rajdy Motorowe. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się Rajd "Szlakiem Ewangelickiej Architektury Sakralnej w Polsce". Na naszych terenach zabytków takich jest pod dostatkiem. Nie będzie problemów z ich znalezieniem, ale nie do końca. Większość kościołów ewangelickich wykorzystywanych jest obecnie przez katolików. I tu jest pole do popisu dla turystów. Trzeba albo zapoznać się z literaturą albo przeprowadzić wywiad na miejscu, by dowiedzieć się czy dany obiekt został wybudowany dla ewangelików. Pozory nieraz mylą. I to bardzo.

RTM_02Jednak główna imprezą wspomnianej komisji jest VI Indywidualny Turystyczny Rajd Motorowy PTTK "Szlakiem Klasztorów i Sanktuariów w Polsce - 2011". Impreza ta, tak jak wszystkie tego typu, stawia za cel poznawanie zabytków sakralnych, klasztorów i sanktuariów w Polsce. Nieraz ze zdumieniem dowiadujemy się, że niewielki kościółek, koło którego przechodzimy niemalże codziennie jest miejscem, w którym czci się jakąś ważną postać. I dowiadujemy się wtedy jak ważna dana postać jest dla narodu. Jaki wywiera wpływ na nasze życie, mimo że przecież od dawna czczona osoba już nie żyje. Kolejnym celem Rajdu jest poznawanie kultury i historii Polski. A to ściśle wiąże się z obiektami sakralnymi, w których utworzono wiele muzeów. Zgromadzone tam zbiory często przedstawiają wielką wartość dla naszego kraju. Podczas zwiedzania takich miejsc, czy zwiedzania klasztorów, dowiemy się więcej o naszej przeszłości niż z książek. Zwłaszcza, że spotkamy tam ludzi, którzy potrafią i bardzo często chcą przekazywać nam swoją wiedzę. Wiele spośród zwiedzanych obiektów wpisano na listę zabytków UNESCO. Powoduje to iż podczas zwiedzania nie będziemy sami. Nieraz towarzyszyć nam będą dosłownie tłumy takich jak my pasjonatów. Ale by nie ograniczać się tylko do zabytków sakralnych, regulamin zachęca także do zwiedzania parków narodowych oraz skansenów i muzeów etnograficznych. Pozwala to na odbywanie wycieczek na łonie natury, co nie jest bez znaczenia dla naszej kondycji fizycznej. Natomiast zgromadzone zbiory w muzeach etnograficznych uświadamiają nam, że używany w domu sprzęt, nie jest niczym nowym. Dla przykładu każdy wpadnie w zdumienie widząc zbudowaną z drewna pralkę automatyczną. A takich zaskakujących faktów jest wiele.

Najważniejszym jednak celem Rajdu jest upowszechnianie krajoznawstwa wśród turystów zmotoryzowanych. Bo to co widzimy zza szyb samochodów niewiele nam mówi. A dopiero zatrzymanie się przy konkretnym obiekcie, jego zwiedzenie, przeczytanie opisów, da nam zarówno wiedzę jak zadowolenie z faktu dotarcia do niej. Bo wiedza oraz zrozumienie są najważniejszą częścią wycieczki.

Dlatego zapraszamy wszystkich chętnych by brali udział w indywidualnych rajdach motorowych organizowanych przez Komisję Turystyki Motorowej Oddziału "Sudety Zachodnie " w Jeleniej Górze. A informacje o imprezach motorowych można sprawdzić przez Internet na stronie www:pttk-jg.pl

Krzysztof Tęcza

Dokument w formacie PDF