Komisja Krajoznawcza przy Oddziale "Sudety Zachodnie" PTTK w Jeleniej Górze oraz "Nowiny Jeleniogórskie" zapraszają na kolejny spacer krajoznawczy. Odbędzie się on w sobotę 19 czerwca 2010 roku. Tym razem wyjeżdżamy autobusem PKS z dworca autobusowego w Jeleniej Górze o godzinie 10.00. Wysiadamy na przystanku Szklarska Poręba Średnia - przy Muzeum Ziemi. Tam spotkamy Krzysztofa Tęczę, który poprowadzi nas dalej.
Aby mile zacząć dzień wejdziemy do Muzeum Ziemi. Wstęp jest bezpłatny. Eksponaty, które tam obejrzymy na pewno wprawią wszystkich w zachwyt. A jeśli komuś spodoba się coś tak bardzo, że nie będzie mógł się bez tego obejść, na miejscu jest możliwość dokonania zakupów.
Po przejściu obok "Bazy Pod Ponurą Małpą", gdzie w lecie odbywa się Ogólnopolska Studencka Giełda Piosenki Turystycznej czeka nas pierwsze prawdziwe wyzwanie. Trzeba będzie wdrapać się pod niezłą górkę. Na szczęście jest ona stroma, ale krótka. W nagrodę obejrzymy Czerwoną Jamę i obok domu Jana Sztaudyngera pójdziemy do Starej Chaty Walońskiej. Ponieważ spodziewają się nas tam, będziemy mieli przygotowane ognisko. Wskazane zatem jest zabranie ze sobą kiełbasek. Czeka nas tu przyjemna niespodzianka. Będziemy mogli zdobyć pierwszy stopień wtajemniczenia walońskiego. Ponieważ Walończycy byli mistrzami w dziele wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, do których zaliczano także kamienie szlachetne, zawsze ich prace otaczała tajemnica. My też ją odczujemy, bowiem na spotkanie będziemy musieli wejść niskimi podziemnymi korytarzami do mrocznej komnaty, pełnej ciekawych eksponatów. Po mile spędzonym czasie i posiłku ruszymy dalej. Teraz będzie już tylko z górki. Spokojnie przejdziemy wzdłuż potoku Szklarka, by zobaczyć znany wodospad. Jednak tym razem najpierw dojrzymy go od góry. Będzie to zupełnie inny widok niż ten do którego przywykliśmy. A na całe szczęście dzisiaj nie ma już zastawek, które otwierano po wniesieniu stosownej opłaty. Możemy napawać się pięknym widokiem spadającej wody do woli za darmo. Wodospad ma ponad 13 metrów wysokości. Tutaj, tak jak na pierwszym spacerze, poszukamy marmitów. Miejsce to zachwycało turystów od dawna. Dlatego w 1868 roku wybudowano gospodę. Obecnie jest to schronisko PTTK "Kochanówka". Zrobimy sobie przy nim krótki odpoczynek, a później wyruszymy ciekawą ścieżką w stronę Piechowic. Muszę powiedzieć, że dojście do wodospadu od przystanku autobusowego po remoncie jest dostępne nawet dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Teraz przez dobrą godzinkę będziemy mogli cieszyć się pięknem tego miejsca, jego spokojem i świeżym powietrzem. Zanim jednak dojdziemy do elektrowni wodnej Szklarska Poręba I, odszukamy przy rurociągu kamień krzyżowy. Jest on pamiątką związaną z dawnym prawem. Zakończenie spaceru przewidujemy w okolicach godziny siedemnastej. Do domów powrócimy komunikacją miejską.
Udział w wycieczce jest bezpłatny, należy jedynie wziąć pod uwagę opłatę w wysokości 5 zł na zabawę w Chacie Walońskiej. Od następstw nieszczęśliwych wypadków ubezpieczamy się we własnym zakresie, a członkowie PTTK z opłaconą składką za rok 2010 objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Opracował: Krzysztof Tęcza
Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.