Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

W środę 28 sierpnia 2024 roku zaprosiłem uczestników organizowanego przez Muzeum Karkonoskie i Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy działającą przy Oddziale PTTK “Sudety Zachodnie” na jubileuszowy 30. spacer historyczno-krajoznawczy.

Tym razem spotkanie przebiegało w wyjątkowej atmosferze gdyż było połączone z uroczystością wręczenia dyplomów i wyróżnień najaktywniejszym działaczom kadry programowej naszego Towarzystwa. Oprócz tego była to także okazja do wręczenia odznak najaktywniejszym kolekcjonerom prezentującym swoje wyjątkowe zbiory na licznych wystawach.

30. spacer historyczno krajoznawczy otwarcie Skweru PTTK Sudety Zachodnie 01Działacze Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wyróżnieni za swoją długoletnią społeczną pracę na rzecz turystyki.
Foto: Krzysztof Tęcza

Podczas spotkania w Muzeum Karkonoskim Andrzej Mateusiak przedstawił nową prelekcję, w której przybliżył sylwetki osób mających wpływ na przebieg działalności turystycznej prowadzonej przez nasz Oddział PTTK skierowanej do mieszkańców Jeleniej Góry. To właśnie dzięki tym wybitnym jednostkom turystyka i krajoznawstwo rozkwitało. To dzięki nim tworzone były zręby naszej organizacji, i w końcu to dzięki ich pomysłom i pracy zaczęto organizować wiele spotkań, imprez i przedsięwzięć, które w wielu przypadkach zapisały się na stałe w historii Jeleniej Góry.

Ponieważ w niemal 80-letniej historii ruchu turystycznego w Jeleniej Górze po 1945 roku działaczy takich pojawiło się bardzo dużo, a co za tym idzie, ich działalność także była ogromna, Andrzej Mateusiak podzielił swój wykład na trzy okresy. Tym razem zaprezentował część pierwszą obejmującą lata 1945-1950. To wtedy działały: Dolnośląskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (1945-1946), Dolnośląski Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (1946-1950), oraz Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (1947-1950). Jak wiadomo Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w swojej obecnej formie powstało podczas zjazdu zjednoczeniowego w roku 1950.

30. spacer historyczno krajoznawczy otwarcie Skweru PTTK Sudety Zachodnie 0230. spacer historyczno krajoznawczy otwarcie Skweru PTTK Sudety Zachodnie 03
Foto: Krzysztof Tęcza

Wśród osób działających w tym czasie byli: Jadwiga Borkowska, Henryk i Tadeusz Budzyniowie, Juliusz Haitlinger, Stanisław Jakubik, Stanisław Kaszycki, Halina Litwinowa, Helena Pudlikowa, Stanisław Rudolf, Józef Sołtan, Jadwiga Varisella, Adolf Woronicz, Marian Zubek. To właśnie te osoby były założycielami Dolnośląskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych działaczy naszego Towarzystwa był wybrany na pierwszego prezesa Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Wojciech Tabaka, który w tamtym czasie pełnił także funkcję Starosty Jeleniogórskiego.

30. spacer historyczno krajoznawczy otwarcie Skweru PTTK Sudety Zachodnie 04
30. spacer historyczno krajoznawczy otwarcie Skweru PTTK Sudety Zachodnie 05
Foto: Krzysztof Tęcza

Na drugą część spotkania poprowadziłem chętnych do odbycia spaceru pod siedzibę Oddziału PTTK. Tam po dotarciu pozostałych gości oraz przedstawicieli władz miasta i innych instytucji współpracujących z naszym Towarzystwem rozpocząłem uroczystość otwarcia Skweru PTTK “Sudety Zachodnie”. Symbolicznego otwarcia dokonali: prezydent miasta Jelenia Góra Pan Jerzy Łużniak, przewodniczący Rady Miasta Jeleniej Góry Pan Wojciech Chadży, reprezentujący ZG PTTK kolega Jacek Potocki oraz wiceprezes Oddziału PTTK Andrzej Mateusiak i prezes Krzysztof Tęcza.

30. spacer historyczno krajoznawczy otwarcie Skweru PTTK Sudety Zachodnie 06
Przekazanie Uchwały Rady Miasta w sprawie nadania nazwy Skwer PTTK „Sudety Zachodnie”. Od lewej: Andrzej Mateusiak (wiceprezes Oddziału PTTK, Wojciech Chadży (przewodniczący Rady Miasta Jeleniej Góry), Jacek Potocki (członek ZG PTTK), Krzysztof Tęcza (prezes Oddziału PTTK) i Jerzy Łużniak (prezydent Miasta Jelenia Góra).

Dla nas, członków Oddziału PTTK “Sudety Zachodnie” było to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie w niemal 80-letniej działalności. Myślę jednak, że fakt symbolicznego przekazania nam “kawałka” Jeleniej Góry jest ważny także dla samego miasta oraz jego mieszkańców. Bo to właśnie oni od początku naszej działalności korzystają z naszej społecznej pracy. Podkreślam to - społecznej pracy. Nie mniej ważnym jest fakt przygotowania przedstawicieli naszej kadry programowej potwierdzonej posiadaniem przez nich odpowiednich certyfikatów i uprawnień. Poza tym, co jest niezwykłe, nasi działacze wkładają w swoją pracę całe serce powodując, że organizowane przez nasz Oddział PTTK imprezy są nie tylko bezpieczne ale wnoszą dużą dawkę wiedzy o naszym regionie, jego historii, przyrodzie czy zabytkach. Powoduje to, że na nasze imprezy przychodzi wciąż bardzo dużo turystów. Przychodzą wielopokoleniowe rodziny. W naszych imprezach uczestniczy duża grupa seniorów dzięki czemu nie ma wśród nich uczucia wykluczenia społecznościowego.

30. spacer historyczno krajoznawczy otwarcie Skweru PTTK Sudety Zachodnie 07
30. spacer historyczno krajoznawczy otwarcie Skweru PTTK Sudety Zachodnie 08

Dodam tylko, że na dzień dzisiejszy prowadzony przeze mnie Oddział PTTK “Sudety Zachodnie” oprócz okazjonalnych spotkań organizuje imprezy cykliczne. Między innymi Rajd na Raty (już od 56 lat) czy Ogólnopolski Rajd Narciarski Karkonosze (od 66 lat).

Najważniejsze w naszej społecznej działalności jest świadomość uczestników naszych imprez o tym, że są z nami bezpieczni, że dowiedzą się czegoś nowego o swoim regionie i że spędzą czas wśród osób chcących wciąż być aktywnymi, ludzi którzy poprzez uprawianie turystyki dobrze się czują, poprawiają swoją kondycję fizyczną i - co najważniejsze - poprzez uśmiech na twarzy zarażają dobrym samopoczuciem innych.

Nie bez znaczenia jest także fakt działania w strukturach naszego Oddziału PTTK Koła Przewodników Sudeckich, którzy często wspierają nas w naszych działaniach.

30. spacer historyczno krajoznawczy otwarcie Skweru PTTK Sudety Zachodnie 09
Foto: Krzysztof Tęcza

Kończąc relację z tego ważnego wydarzenia dziękuję wszystkim, którzy przybyli na Skwer by zamanifestować swoje poparcie dla naszych działań. W końcu to co robimy robimy dla Was, drodzy turyści.

Dziękuję za przybycie działaczom naszego Towarzystwa. To dzięki Waszej pracy osiągnęliśmy tak wiele jako PTTK. Dziękuję za przybycie osobom reprezentującym instytucje i stowarzyszenia z którymi współpracujemy. Na uroczystość przybyli m.in.: wicestarosta Powiatu Karkonoskiego Pan Mirosław Górecki, dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział w Jeleniej Górze Pani Agnieszka Łętkowska, wicedyrektor Muzeum Karkonoskiego Pani Aneta Sikora, prezes Spółki Sudeckie Hotele i Schroniska Kol. Grzegorz Błaszczyk.

Niezwykłym gościem był nestor jeleniogórskiej turystyki Kol. Zdzisław Gasz Członek Honorowy PTTK.

Dziękuję także pracownikom Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, którzy doprowadzili to miejsce do porządku. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem tego jak zmienił się wygląd Skweru.

Dla rzetelności przytoczę częściowo treść dokumentu dzięki któremu mogliśmy spotkać się na tak doniosłej uroczystości.

Uchwała nr 672.LXIX.2023 Rady Miejskiej Jeleniej Góry z dnia 6 września 2023 r. w sprawie nadania nazwy skwerowi.

Na postawie art.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40 z póżn, zm.) uchwala się, co następuje:

  1. Nadaje się nazwę - Skwer PTTK “Sudety Zachodnie”,
    Skwerowi zlokalizowanemu na działce ewidencyjnej nr 77/2, AM-2, obręb 0024-24, stanowiącej własność Gminy Jelenia Góra.
  2. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Jeleniej Góry.

Podpisano Przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Chadży.

Krzysztof Tęcza