Komisja Krajoznawcza przy Oddziale "Sudety Zachodnie" PTTK w Jeleniej Górze oraz "Nowiny Jeleniogórskie" zapraszają na piąty w tym roku, spacer krajoznawczy. Z prowadzącym wycieczkę, Krzysztofem Tęczą, spotkamy się na dworcu PKS w Jeleniej Górze, w sobotę 06.08.2011 roku. Wszyscy razem wyruszymy autobusem o godzinie 9.00 do Karpacza.
Na początku udamy się do kościoła Nawiedzenia NMP. Pomysł jego budowy powstał w roku 1900, kiedy to wydane zostało zezwolenie na kupno stosownej parceli. Prace budowlane ruszyły dopiero po dziewięciu latach, w czasie których zbierano środki finansowe oraz wykonano projekt i załatwiano wszystkie formalności. Sama budowa trwała wyjątkowo krótko i już w 1910 roku, w dniu świętej Anny, kościół został poświecony. Po drugiej stronie ulicy zobaczymy ciekawy budynek. Wszyscy, którzy go widzą zadają sobie pytanie dlaczego na jego ścianie znajduje się krzyż z Chrystusem. Otóż właśnie w tym budynku, mieszczącym dawniej szkołę, odbywały się msze wtedy, kiedy jeszcze nie było kościoła.
Mijając najmniejszą ulicę w Polsce, noszącą imię Skrzatów Karkonoskich, dotrzemy do Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie właśnie otworzono nową wystawę. Stąd udamy się do starych kamieniołomów, w których będziemy mogli obejrzeć jedną z najtwardszych skał występujących w Polsce. Hornfelsy, bo o nie właśnie chodzi, to skały z których zbudowana jest Śnieżka. Tym razem nie będziemy musieli wchodzić aż tak wysoko by je zobaczyć.
Za znakami żółtymi, później zielonymi szlaku turystycznego dotrzemy do początku Sowiej Doliny, a tam przekraczając Szeroki Most udamy się do Budnik. Niestety w dniu dzisiejszym niewiele widać z istniejącej kiedyś osady. Miejsce to było bardzo ciężkie do życia, gdyż podczas zimy długo nie zaglądało tu słonce. Swego czasu obchodzono uroczyście święto pożegnania i powitania słońca.
Jeśli dopisze nam pogoda wykorzystamy przygotowane leśne miejsce odpoczynku gdzie przy ognisku upieczemy kiełbaski.
Po odpoczynku podążymy w dół Doliną Maliny, którą płynie tak czysta woda, że odpowiednimi rurami skierowano ją do wodociągów miejskich Kowar. Przed Kazalnicą odbijemy w prawo by skierować się w stronę leśniczówki Jedlinki. Obok niej zaczynają się tablice informacyjne utworzonej tutaj Leśnej Ścieżki Przyrodniczo-Edukacyjnej „Jedlinki”. Studiując opisy tu umieszczone dowiemy się prawie wszystkiego o lesie. O tym jak on rośnie, jak należy go chronić i w ogóle po co on jest nam potrzebny. Zanim dotrzemy do Kowar miniemy dwa głazy z pamiątkowymi napisami.
W Kowarach zobaczymy bardzo ciekawe pomniki zdobiące Dom Kultury. Przejdziemy koło Domu Tradycji Miasta Kowary i dotrzemy do budynku ratusza, w którym, jeśli jeszcze będzie otwarty punkt IT otrzymamy różne materiały informacyjne. Obok ratusza, przy ładnej fontannie, utworzono Galerie Sław Kolarstwa Polskiego. Na umieszczonych tam tabliczkach pamiątkowych przeczytamy takie nazwiska jak Czesław Lang czy Ryszard Szurkowski. Idąc w stronę stacji PKP zobaczymy jeszcze Jana Nepomucena stojącego na moście oraz kościół parafialny. Rzucimy okiem na chylącą się ku upadkowi dawną herbaciarnię oraz stojącą obok wieżę ciśnień, w której mieści się muzeum lasek.
Do Jeleniej Góry odjedziemy autobusem najpóźniej o godzinie 16.47.
Uczestnicy wycieczki ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków we własnym zakresie. Członkowie PTTK, z opłaconymi składkami, objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Krzysztof Tęcza
Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.