W niedzielę na wycieczkę
Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.
W niedzielę na wycieczkę
Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 30 listopada wycieczkę nr 44. Współorganizatorem wycieczki jest także Karkonoska Pracownia Regionalna przy Związku Gmin Karkonoskich w Bukowcu.
Wyjazd z Jeleniej Góry z przystanku „Tunel” przy ul. Wincentego Pola o godz. 9.31 autobusem MZK nr 3 do Mysłakowic. Z autobusu wysiadamy na przystanku Mysłakowice „Polam”, tu będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Wiktor Gumprecht (tel. 500279011). Trasa długości10 km przebiega na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej i Rudaw Janowickich. Od przystanku drogą nad Łomnicą dochodzimy do pałacu, w którym obecnie mieści się szkoła. Obiekt przebudowany w I połowie XIX w. w stylu neogotyku angielskiego według projektu wybitnego architekta Karla Schinkla był letnią rezydencją królów pruskich. Przed pałacem stoi pomnik Johanna Fleidla, przywódcy przybyłych tu w 1838r. uchodźców religijnych z austriackiego Tyrolu. W pobliżu XIX wieczny kościół z portykiem wspartym na 2 antycznych kolumnach pochodzących z Pompei. W dalszej części wędrówki idziemy przez park, przekraczamy tory nieczynnej linii kolejowej z Jeleniej Góry do Karpacza i wzdłuż Jedlicy docieramy do Bukowca. Na skraju wsi oglądamy odbudowywaną kaplicę grobową Redenów zwaną Opactwem. W pobliżu na skalistym wzgórzu znajdują się sztuczne ruiny zameczku z odremontowaną cylindryczną wieżą (punkt widokowy). Oglądamy również dwa kościoły: parafialny św. Jana Chrzciciela z 1782 r. i gotycki św. Marcina (kaplica ze sklepieniem kryształowym) oraz pseudoantyczną Świątynię Ateny (wzniesioną na cześć hrabiny von Reden). Następnie schodzimy do klasycystycznego pałacu z początku XIX wieku, obecnie siedziby Związku Gmin Karkonoskich i Karkonoskiej Pracowni Regionalnej.
Po pałacu oprowadzi nas Krzysztof Tęcza, który zaprezentuje nam również Pracownię Regionalną, zobaczymy także wystawę poświęconą Redenom. Po zwiedzaniu udamy się na ognisko andrzejkowe w specjalnie do tego celu przygotowanym miejscu w parku przypałacowym. Po odpoczynku idziemy do Kostrzycy, skąd około godz. 16 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Opracował Wiktor Gumprecht
Impreza dofinansowana przez:
Urząd Marszałkowski |
Starostwo Powiatowe w Jeleniej |
Odwiedza nas 181 gości oraz 0 użytkowników.