Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

 RNR_01 RNR_02  

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują  w dniu 29 marca wycieczkę nr 6. Wyjazd z dworca PKS autobusem o godz. 9.40 do Mysłakowic (kierunek Karpacz).  Trasa długości 13 km prowadzi przez środkową część Kotliny Jeleniogórskiej.

Z autobusu wysiadamy na przystanku Mysłakowice „Porcelana”, idziemy obok osiedla „Czereśniowy Sad”, przecinamy drogę Jelenia Góra – Karpacz i podchodzimy na Krzyżową Górę, nazwaną tak od wieńczącego ją kamiennego krzyża, ustawionego tu w 1874 roku na polecenie cesarza Wilhelma I. Następnie leśnymi i polnymi ścieżkami podążamy do Staniszowa, wchodzimy na wzgórze Czop, gdzie ciekawostką jest Grenadierski Kamień, duży blok granitowy o wąskiej podstawie utrzymujący się w równowadze tylko dzięki siłom tarcia. Następnie wspinamy się na Witoszę po wykutych w skale stopniach mijając liczne skałki granitowe o bogatych formach wietrzenia, zdobiące zachodni stok wzniesienia, atrakcją są również 3 jaskinie szczelinowe. U podnóża Witoszy zatrzymujemy się na śniadanie przy ognisku. Po odpoczynku szlakiem żółtym idziemy do Czarnego, dawnej wsi podmiejskiej włączonej do Jeleniej Góry w 1973 r. Oglądamy tu położony w dolinie potoku Pijawnika renesansowy dwór wybudowany w połowie XVI wieku (wnętrza obecnie niedostępne). W końcowej części wędrówki idziemy do centrum Jeleniej Góry przez Wzgórze Kościuszki, pod którego niższym, południowym wierzchołkiem znajduje się wybudowany w 1902 roku przekrój geologiczny Sudetów Zachodnich. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

 

Impreza dofinansowana przez:

rajd_na_raty_2012_01

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe w Jeleniej
Górze

rajd_na_raty_2012_04