Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

RnR2016 RNR_01  RNR_02  

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują  w dniu 13 marca wycieczkę nr 3. Wyjazd pociągiem o godz. 9.45 do Wlenia.

Trasa długości 16 km prowadzi przez fragmenty Grzbietów Północnego i Małego Gór Kaczawskich. We Wleniu oglądamy najciekawsze zabytki: w pobliżu dworca okazały krzyż pokutny typu maltańskiego, neogotycki kościół p.w. św. Mikołaja, ratusz wybudowany w 1824 roku po wielkim pożarze miasta, pomnik gołębiarki upamiętniający tradycję gołębich targów odbywających się tu od czasów średniowiecznych. Na prawym brzegu Bobru w części miasta o nazwie Gościradz stoi barokowy pałac, od strony dziedzińca zachował się dwuprzęsłowy podcień arkadowy, nad którym umieszczono osiem herbów rodów śląskich. Widokową drogą podchodzimy do skraju wsi Modrzewie, a następnie ścieżkami polnymi docieramy do Czernicy, długiej wsi łańcuchowej, jednej z największych w Górach Kaczawskich. W środkowej części wsi duże założenie pałacowe z XVI w. przebudowane w 1900 roku, obecnie obiekt prywatny, w pobliżu ruiny kościoła ewangelickiego i kościół parafialny św. Michała Archanioła z cennym renesansowym i barokowym wyposażeniem. Następnie idziemy do Płoszczyny, mijając po drodze nad Białym Potokiem krzyż pokutny. Z Płoszczyny podchodzimy na Stromiec, wyniosły szczyt o wys. 551 m o charakterystycznym kształcie przypominającym czterospadowy dach. W końcowej części wycieczki schodzimy do Jeżowa Sudeckiego. W górze wsi cenny zabytek, tzw. Dom Gwarków z 1601 roku, przy drodze do Czernicy kamienny krzyż z 1813 r. nazywany kozackim. Drogą obok kościoła św. Michała Archanioła dochodzimy do jeleniogórskiej dzielnicy Zabobrze, gdzie około godz. 17 kończymy wędrówkę.    

Wycieczkę prowadzi Paweł Idzik z Lubomierza. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe
w Jeleniej Górze

rajd_na_raty_2012_04