Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

RnR2016 RNR_01  RNR_02   Rok Krajoznawstwa Polskiego 2016

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 8 maja 2016 r. na wycieczkę nr 12 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Zbiórka przed budynkiem teatru w Jeleniej Górze o godz. 9.30.

Trasa długości 13 km przebiega we wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej. Od budynku teatru idziemy biegnącą zboczem Wzgórza Kościuszki ulicą J. Chełmońskiego. Pod południowym wierzchołkiem wzgórza oglądamy zbudowany w 1902 roku przez Towarzystwo Karkonoskie model przekroju geologicznego Sudetów Zachodnich. Przekrój ma 20 metrów długości i wykonany został z około 30 rodzajów skał, sprowadzonych z poszczególnych pasm górskich. Na cmentarzu komunalnym w siódmą rocznicę śmierci zapalamy znicze na grobie Teofila Ligenzy vel Ozimka, twórcy i wieloletniego organizatora Rajdu na Raty. Następnie po przekroczeniu południowej obwodnicy miasta wchodzimy na teren dawnej jednostki wojskowej i byłego poligonu. U podnóża Zamkowej Góry oglądamy nikłe pozostałości popularnego przed wojną schroniska Grünbuschbaude. Po wyjściu z lasu spotykamy ciekawostki geologiczne: na łąkach mutony albo barańce – wyniosłości skalne o charakterystycznym kształcie powstałe w wyniku procesu mechanicznego niszczenia podłoża wywołanego przez lodowiec oraz na wzgórzu za domami przysiółka Łomnicy „skalne jabłuszko”. Obchodzimy od południa Ziębiniec, w dawnych kamieniołomach granitu oglądamy ciekawe formy skalne i po przecięciu drogi  Jelenia Góra – Karpacz wspinamy się na Krzyżową Górę, nazwaną tak od wieńczącego ją kamiennego krzyża, ustawionego tu w 1874 roku na polecenie cesarza Wilhelma I. W końcowej części wycieczki schodzimy do Mysłakowic. Oglądamy tu pałac królewski z XIX w. (obecnie szkoła);stojący przed pałacem pomnik Johanna Fleidla, przywódcy przybyłych tu w 1838r. uchodźców religijnych z austriackiego Tyrolu; kościół z portykiem wspartym na 2 antycznych kolumnach pochodzących z Pompei. Na trasie wędrówki przewidziane jest ognisko. Około godz. 17 odjeżdżamy autobusem PKS lub MZK do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe
w Jeleniej Górze

rajd_na_raty_2012_04