Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

RnR2018  RNR_01  RNR_02   

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 17 czerwca 2018 r. na wycieczkę nr 20 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 6.33 do Mieroszowa z przesiadką na stacji Boguszów Gorce Wschód.

Trasa długości 17 km prowadzi z Obniżenia Mieroszowskiego przez wschodni skraj Zaworów do Kotliny Krzeszowskiej. Z Mieroszowa przez Różaną (zabytkowa kuźnia) dochodzimy do jednej z najciekawszych w Zaworach grup skalnych o nazwie Czartowskie Skały. Tworzą je dwa piaskowcowe bastiony skalne o wys. 20 m, na szczycie jednego z nich znajdują się niezwykle malownicze skalne okna. Następnie leśnymi ścieżkami wędrujemy do Kochanowa. Spotykamy tu ciekawy zabytek związany z dawnym wymiarem sprawiedliwości – jedyny zachowany na Dolnym Śląsku stół sędziowski. Tworzy go kamienna płyta z rozmieszczonymi wokół częściowo zachowanymi siedziskami.. Około 200 m dalej w dawnym kamieniołomie znajdują się wejścia do kilku jaskiń powstałych w wyniku procesów krasowych w soczewie dolomitu, najdłuższa ma ponad 700 m długości (jaskinie niedostępne turystycznie). Od kamieniołomu szlakiem zielonym przez Przełęcz Żłób docieramy do Diabelskiej Maczugi -  jednej z najładniejszych skałek w Kotlinie Kamiennogórskiej (w kształcie spłaszczonego słupa o wys. 7,5 m.). W końcowej części wycieczki przez Krzeszówek (gotycki kościół św. Wawrzyńca) idziemy do Krzeszowa. W Krzeszowie zobaczymy obiekty dawnego opactwa Cystersów (cena biletu 12 zł), zabytek najwyższej światowej klasy wpisany na listę Pomników Historii. W kościele p.w. Wniebowzięcia NMP, ze względu na przebogate wnętrze nazywanym europejską perłą baroku największym skarbem jest XIII-wieczna ikona Matki Bożej Łaskawej – najstarszy wizerunek maryjny w Polsce. W tylnej części świątyni znajduje się mauzoleum, w którym spoczywają szczątki fundatorów krzeszowskiego opactwa. Na placu sanktuarium znajduje się również kościół p.w. św. Józefa z cyklem fresków „Śląskiego Rembrandta” Michała Willmanna prezentującym w niespotykany sposób sceny z życia św. Rodziny. Po zakończeniu zwiedzania o godz. 16.46 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry z przesiadką w Kamiennej Górze. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe
w Jeleniej Górze

Jelenia Góra dofinansowanie