Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 25 kwietnia 2010 r. wycieczkę nr 9. Wyjazd z Jeleniej Góry spod dworca PKP autobusem MZK nr 9 o godz. 9.25 do Cieplic (przystanek Apteka „Pod Koroną”).
Trasa długości 13 km. przebiega przez zachodni fragment wznoszących się w centralnej części Kotliny Jeleniogórskiej Wzgórz Łomnickich. Od przystanku autobusowego w Cieplicach szlakiem niebieskim widokową polną drogą idziemy do Marczyc. We wsi w pobliżu szlaku stoją dwa kamienne krzyże pokutne. Następnie podchodzimy na Grodną (506m.) – najwyższe wzniesienie Wzgórz Łomnickich. W trakcie podejścia oglądamy okazałe skałki, największe to Urwisko i Skalna Ściana. Na szczycie wzniesiono na początku XIX wieku zameczek myśliwski w postaci romantycznej ruiny, nazwany od imienia właściciela Staniszowa Zamkiem Księcia Henryka, obecnie całkowicie zniszczony. Po krótkim odpoczynku kontynuujemy wędrówkę i za znakami żółtymi leśną ścieżką schodzimy do Staniszowa (we wsi gotycki kościół p.w. Przemienienia Pańskiego) i wspinamy się po wykutych w skale stopniach na Witoszę (484m). Po drodze mijamy liczne skałki granitowe o bogatych formach wietrzenia, zdobiące zachodni stok wzniesienia. Atrakcją szczytu są również 3 jaskinie szczelinowe. Z wierzchołka dobry widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Po zejściu z Witoszy drogą przez pola za znakami zielonymi idziemy w kierunku Cieplic, przed zabudowaniami skręcamy ze szlaku na ścieżkę leśną i wspinamy się na Sołtysią (434m.). Na szczycie ruiny wzniesionej w 1895 r. murowanej wieży widokowej. W końcowej części wędrówki schodzimy do ul. Wolności i około godz. 17 autobusem MZK odjeżdżamy do centrum Jeleniej Góry. Odbycie wycieczki daje 13 punktów do OTP i do odznaki regionalnej TDŚl. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza ze Zgorzelca.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Opracował Wiktor Gumprecht
Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.
W niedzielę na wycieczkę (25-04-2010)
- Szczegóły
- Odsłony: 2487