Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

      RNR_01    RNR_02  

W niedzielę na wycieczkę nr 7

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 4 lipca 2021 r. na wycieczkę nr 7 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.36 do Głuszycy ( z przesiadką w Wałbrzychu Głównym).

Trasa długości 18 km prowadzi przez północno-wschodni fragment Gór Suchych (pasmo wchodzące w skład Gór Kamiennych). Wycieczka górska, suma podejść około 700 m. Od stacji w Głuszycy ruszamy szlakiem żółtym, w Grzmiącej oglądamy kościół p.w. Narodzenia NMP, jeden z nielicznych zachowanych w Sudetach kościołów drewnianych z połowy XVI w. W dalszym ciągu szlakiem żółtym podchodzimy na Jeleniec Mały a następnie na skalisty Rogowiec zwieńczony ruinami zamku o tej samej nazwie. Wybudowana w końcu XIII w. warownia została zniszczona 200 lat później, gdy stała się siedzibą rycerzy rozbójników i o tego momentu pozostaje w ruinie. W dalszej części wędrówki przez Jeleniec i Turzynę docieramy do leżącej u podnóża Waligóry (najwyższego szczytu Gór Kamiennych) Przełęczy Trzech Dolin. Znajduje się tu schronisko PTTK Andrzejówka, wybudowane w 1933 roku, z zachowanym pierwotnym wystrojem snycerskim w sali bufetowej. Po odpoczynku ruszamy dalej obok dużego kamieniołomu melafiru do Rybnicy Leśnej, gdzie oglądamy drewniany kościół p.w. św. Jadwigi z XVII w. z oryginalnymi malowidłami na drewnie we wnętrzu. W końcowej części wycieczki szlakiem zielonym przez Kamionkę dochodzimy do stacji kolejowej Wałbrzych Główny, skąd o godz. 17.47 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

 

Opracował Wiktor Gumprecht