Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

      RNR_01    RNR_02  

W niedzielę na wycieczkę nr 10

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 25 lipca 2021 r. na wycieczkę nr 10 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 6.30 do Lubawki (z przesiadką w Sędzisławiu).

Trasa wycieczki długości 14 km prowadzi przez południowo-wschodnią część Wzgórz Bramy Lubawskiej. Ze stacji kolejowej w Lubawce początkowo szlakiem zielonym, później czerwonym podchodzimy na Zadzierną. Jest to najwyższe wzniesienie Wzgórz Bramy Lubawskiej (724 m), z punktu widokowego na szczycie panorama Karkonoszy i Jeziora Bukówka. Po obejrzeniu widoków schodzimy do doliny Bobru, gdzie w przewężeniu między Zadzierną i Zameczkiem w latach 1903-5 wzniesiono zaporę, która utworzyła suchy zbiornik przeciwpowodziowy. Po przebudowie w latach 80-tych XX wieku i wzniesieniu bocznej zapory od strony Miszkowic powstało najwyżej położone w Sudetach jezioro zaporowe o powierzchni 2 km². Spod zapory podchodzimy na Zameczek (595 m), szczyt kończący od północy Szczepanowski Grzbiet. W końcowej części wędrówki przez wieś Bukówka idziemy do Lubawki. Po obejrzeniu barokowego kościoła Wniebowzięcia NMP i Rynku o godz. 16.27 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Sędzisławiu). Wycieczkę prowadzi Elżbieta Marut z Płóczek Dolnych. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht