Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 27 czerwca 2010 r. wycieczkę nr 19. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.29 do Trutnova. Na stacji Trutnov střed przesiadamy się do pociągu jadącego do Janovic.
Trasa długości 15 km. prowadzi przez teren rezerwatu przyrody „Adrszpasko – Teplickie Skały”. Od przystanku kolejowego w Janovicach drogą polną a następnie skrajem lasu idziemy do miejscowości Skály. Oglądamy tu pozostałości wzniesionego między skałami średniowiecznego zamku. Spod zamku, ścieżką wśród olbrzymich skalnych bloków wspinamy się na Čáp (786 m), najwyższe wzniesienie Skał Adrszpasko-Teplickich. Z wierzchołka obszerne widoki na Góry Kamienne, Sowie, Stołowe i Broumovskie Ściany. Następnie wędrujemy Teplicką Doliną i obok skały o nazwie Rzeźnicka Siekiera wchodzimy do Teplickiego Skalnego Miasta. Przez najciekawsze miejsca prowadzi okrężny szlak niebieski, zobaczymy wspaniałe formy skalne, takie jak Skalna Korona, Świątynne Ściany, Niedźwiedź Polarny i wiele innych, w głębokim kanionie Sybir śnieg utrzymuje się aż do lata. W drodze powrotnej przechodzimy obok górującego nad doliną skalnego gniazda, w którym w średniowieczu znajdował się zamek „Strzemię”, obecnie po zamku pozostały tylko ociosane ściany skalne z otworami na belki. Na górze znajduje się punkt widokowy, ale wejście jest dość uciążliwe po stromych schodach i drabinach. W końcowej części wycieczki schodzimy do miasteczka Teplice nad Metują. Po obejrzeniu najciekawszych zabytków (barokowy kościół św. Wawrzyńca, Dolny i Górny Pałac) o godz. 17.34 odjeżdżamy pociągiem do Trutnova i dalej do Jeleniej Góry, gdzie docieramy o godz. 20.40. Na przejazdy po czeskiej stronie potrzeba 90 kč, wstęp do skalnego miasta kosztuje 50 kč. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Opracował Wiktor Gumprecht
Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.
W niedzielę na wycieczkę (27-06-2010)
- Szczegóły
- Odsłony: 2421