W niedzielę na wycieczkę nr 33
Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 25 września 2022 r. na wycieczkę nr 33 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd o godz. 7.51 autobusem MZK linii nr 10 sprzed dworca kolejowego w Jeleniej Górze do Dziwiszowa Górnego, gdzie będzie oczekiwała turystów prowadząca wycieczkę Jolanta Kupeć (tel. 502132682).
Trasa długości 15 km przebiega fragmentami Grzbietów Południowego, Północnego i Małego Gór Kaczawskich. Z końcowego przystanku komunikacji miejskiej w Dziwiszowie Górnym podchodzimy na Przełęcz Widok mijając po drodze krzyż pokutny z wyrytym mieczem. Przełęcz jest znakomitym punktem widokowym, tu w XIX wieku zatrzymywały się dyliżanse celem umożliwienia jadącym obejrzenia wspaniałej panoramy Karkonoszy. Na zboczu Łysej Góry znajduje się stacja sportów zimowych z trasami zjazdowymi i wyciągami narciarskimi. Z Przełęczy Widok podchodzimy na Okole, najwyższą górę Grzbietu Północnego. Ze szczytowej skałki ograniczony widok na Karkonosze i Góry Izerskie. Z Okola szlakami żółtym i niebieskim, zboczem Leśniaka schodzimy do Chrośnicy. W centrum wsi oglądamy gotycki kościół p.w. św. Jadwigi. Na teren kościelny prowadzi budynek bramny z półkoliście zamkniętym prześwitem. Wyjątkową wartość posiada najliczniejszy w regionie zespół 5 krzyży pokutnych wmurowanych w ściany i stojących przy murze cmentarnym. Ze wsi szlakiem niebieskim przez Przełęcz Chrośnicką idziemy do Płoszczyny. W pobliżu przełęczy oglądamy dwuczłonowe grodzisko z XIII-XIV w. otoczone wałem ziemnym sięgającym do 3,5 m wysokości. Następnie ścieżkami polnymi i leśnymi podchodzimy na Stromiec (551 m), wyniosły szczyt o charakterystycznym z daleka rozpoznawalnym kształcie. Ze Stromca polnymi drogami idziemy na Górę Szybowcową, najwyższy szczyt Grzbietu Małego (561 m). Na górze znajduje się lotnisko Aeroklubu Jeleniogórskiego, jest to również znakomity punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską, Karkonosze i Rudawy Janowickie. Po obejrzeniu panoramy schodzimy na jeleniogórskie osiedle Zabobrze, gdzie kończymy wędrówkę.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Opracował Wiktor Gumprecht
Impreza dofinansowana przez:
|
|