Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 18 lipca 2010 r. wycieczkę nr 22. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.29 do Trutnova. Po przesiadkach na stacjach Trutnov střed i Teplice nad Metují dojeżdżamy do Žďáru .
Trasa długości 16 km. prowadzi przez teren Parku Krajobrazowego Broumovsko. Od przystanku kolejowego Žďár nad Metují idziemy drogą lokalną do miasteczka Police nad Metují. W dawnym klasztorze benedyktynów zwiedzamy niewielkie muzeum regionalne, obok kościół Wniebowzięcia NMP z jednym z najpiękniejszych wczesnogotyckich portali w Czechach. Na rynku barokowy ratusz i kolumna maryjna wybitnego czeskiego rzeźbiarza Jana Brokofa. Po wyjściu z miasta ścieżką Jiráska przez Hlavňov docieramy do Kowalskiego Wąwozu (Kovářova rokle). Nazwa pochodzi od znajdującej się tu niegdyś kuźni, w której ukrywający się w wąwozie rozbójnicy wyrabiali broń. Podchodzimy stromo do góry podziwiając liczne ciekawy formy skalne wyrzeźbione przez naturę w piaskowcu (Głowa Cukru, Słoń, Mysia Dziura, Martinskie Ściany i inne). Na grzbiecie Broumovskich Ścian oglądamy kaplicę Hvězda wybudowaną w połowie XIX w przez opata benedyktynów z Broumova, w pobliżu znajduje się drewniane schronisko w stylu szwajcarskim. Z tarasu przed kaplicą rozciąga się wspaniały widok na Kotlinę Broumovską i Góry Suche. W końcowej części wycieczki schodzimy szlakiem czerwonym przez Křinice do Broumova. Po obejrzeniu najciekawszych zabytków (klasztor benedyktynów, kościół klasztorny św. Wojciecha, barokowy kościół św. Piotr i Pawła, ratusz, kolumna maryjna) o godz. 17.00 odjeżdżamy pociągiem do Trutnova i dalej do Jeleniej Góry, gdzie docieramy o godz. 20.40. Na przejazdy po czeskiej stronie potrzeba 130 kč. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Opracował Wiktor Gumprecht
Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.
W niedzielę na wycieczkę (18.07.2010)
- Szczegóły
- Odsłony: 2378