Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

      RNR_01   RnR2022    RNR_02 

W niedzielę na wycieczkę nr 7

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w poniedziałek 10 kwietnia 2023 r. na wycieczkę nr 7 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd o godz. 7.51 autobusem MZK linii nr 10 sprzed dworca kolejowego w Jeleniej Górze do Dziwiszowa Górnego, gdzie będzie oczekiwała turystów prowadząca wycieczkę Jolanta Kupeć (tel. 502132682).

Trasa wycieczki długości 13 km przebiega w środkowej części Grzbietu Południowego Gór Kaczawskich. Z autobusu wysiadamy na pętli w Dziwiszowie Górnym, powyżej przystanku oglądamy krzyż pokutny, następnie podchodzimy na przełęcz. Przełęcz Widok już w XIX w. była znana jako miejsce w którym zatrzymywały się dyliżanse dla podziwiania wspaniałej panoramy Karkonoszy, po jej obejrzeniu idziemy na Krzyżową, szczyt o wysokości 567, również posiadający doskonałe walory widokowe. Nazwa pochodzi od ustawionego tu krzyża, roztacza się stąd panorama Grzbietu Zachodniego i Pogórza Kaczawskiego. Następnie schodzimy do Podgórek, w centrum wsi znajduje się dawny kościół parafialny, po pożarze w połowie XIX w. w ruinie, w 2006 r. wyremontowany, na wieży urządzono punkt widokowy. Ścieżkami leśnymi idziemy do Jaskini Walońskiej, niewielkiej (15 m dł.) jaskini krasowej z ubogą szatą naciekową. Od jaskini podchodzimy na Skopiec (724 m), najwyższy szczyt Gór Kaczawskich. Na położonej poniżej Przełęczy Komarnickiej w wybudowanej przez leśników wiacie zatrzymujemy się na świąteczne śniadanie przy ognisku. Po odpoczynku schodzimy do Komarna. W środkowej części wsi oglądamy zabytki architektury sakralnej: gotycki kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z przełomu XV i XVI w., obok dwa krzyże pokutne. W pobliżu znajduje się drugi kościół, barokowo-klasycystyczny z XVIII w., obecnie nieużytkowany, jest to ciekawa budowla założona na rzucie 8-boku nakryta łamanym dachem namiotowym. Z przystanku MZK w pobliżu kościołów o godz. 17.00 odjeżdżamy autobusem linii nr 2 do Jeleniej Góry.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

Powiat Jeleniogórski

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego
Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

Jelenia Góra dofinansowanie