Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 8 sierpnia 2010 r. wycieczkę nr 25. Wyjazd spod dworca PKP autobusem PKS o godz. 9.10 do Karpacza (przystanek Biały Jar).

Trasa długości 13 km prowadzi przez wschodnią część Pogórza Karkonoskiego. Z przystanku autobusowego ruszamy szlakiem czerwonym, przechodzimy przez zaporę na Łomnicy i zboczem Strzelczyka docieramy do Przełączki, rozległej polany położonej w obniżeniu pomiędzy Czołem i Grabowcem. Znajduje się tu zagospodarowane miejsce odpoczynku, a na skraju polany ośrodek wczasowy Lubuszanin. Z Przełączki podchodzimy na szczyt Grabowca (784 m), pod wierzchołkiem od zachodniej strony wznosi się ciąg interesujących skałek granitowych: Ostra, Mała i Patelnia. Największa z nich Patelnia udostępniona wykutymi w skale stopniami jest bardzo dobrym punktem widokowym na zachodnie Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Po obejrzeniu panoramy schodzimy do Rozdroża pod Grabowcem, na przełęczy ruiny byłego prewentorium dla dzieci, przed wojną mieściło się tu bardzo popularne schronisko „Bergfriedenbaude”. Z przełęczy w dalszym ciągu szlakiem czerwonym schodzimy zboczem Głaśnicy do przysiółka Radzicz (część Sosnówki), przy drodze stoi kilka domów tyrolskich. W końcowej części wycieczki przez Głębock i skrajem suchego zbiornika przeciwpowodziowego docieramy do Mysłakowic. Oglądamy tu pałac królewski z XIX w. (obecnie szkoła);stojący przed pałacem pomnik Johanna Fleidla, przywódcy przybyłych tu w 1838r. uchodźców religijnych z austriackiego Tyrolu; kościół p.w. Najśw. Serca PJ z portykiem wspartym na 2 antycznych kolumnach pochodzących z Pompei, domy tyrolskie. Około godz. 17 odjeżdżamy autobusem PKS lub MZK do Jeleniej Góry. Odbycie wycieczki daje 13 punktów do OTP i do odznaki regionalnej TDŚl. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza ze Zgorzelca. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht