RNR_01   RnR2024   RNR_02

W niedzielę na wycieczkę nr 21

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 23 czerwca 2024 r. na wycieczkę nr 21 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 8.34 do Świeradowa-Zdroju. Tam na stacji kolejowej będzie oczekiwać turystów prowadzący wycieczkę Krzysztof Zając (tel. 604386126).
Trasa wycieczki długości 16 km prowadzi przez zachodnią części Grzbietu Kamienickiego Gór Izerskich do Kotliny Mirska. Od dworca kolejowego w Świeradowie Zdroju szlakiem niebieskim podchodzimy na Sępią Górę (828 m). Na szczycie znajdują się granitognejsowe skałki, zwane Białym Kamieniem, roztacza się z nich widok na uzdrowisko, Góry i Pogórze Izerskie. Z Sępiej Góry schodzimy przez Zamkową (według legendy miał tu stać zameczek myśliwski) do wypiętrzonych na jej północnym stoku Skałek Zakochanych. Niegdyś bardzo popularne, nazwę swą zawdzięczają licznym wyrytym serduszkom, datom i imionom, z ich szczytu rozciąga się panorama na Pogórze Izerskie. Poniżej oglądamy ruiny Kesselschlossbaude. Powstałe w 1903 roku schronisko po rozbudowie w latach dwudziestych XX wieku uważane było za najpiękniejszy hotel górski w całych Górach Izerskich. Następnie schodzimy do Gierczyna, w centrum wsi oglądamy gotycko-renesansowy kościół p.w. Narodzenia NMP z ciekawym wyposażeniem. W końcowej części wędrówki drogami polnymi i leśnymi idziemy do Mirska, skąd o godz. 18.15 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Gryfowie Śląskim).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

RnR2024 dofinansowanie