Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

      RNR_01   RnR2024   RNR_02 

W niedzielę na wycieczkę nr 35

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 29 września 2024 r. na wycieczkę nr 37 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 8.34 do Mirska (kierunek Świeradów Zdrój).

Na stacji kolejowej w Mirsku będzie oczekiwała turystów prowadząca wycieczkę Elżbieta Marut (tel. 785611944).

Trasa długości 12 km przebiega na Pogórzu Izerskim w Kotlinie Mirska i na Przedgórzu Rębiszowskim. W Mirsku oglądamy najważniejsze zabytki - późnogotycko-wczesnorenesansowy kościół Zwiastowania NMP, pozostałości kościoła ewangelickiego z wieżą z XIX w, na rynku renesansowy ratusz, wokół barokowe kamienice. Z miasta wychodzimy szlakiem zielonym wędrując przez Las Kaoliński, nazwany tak od istniejących tu niegdyś kopalni kaolinu. We wsi Mlądz skręcamy na północ i szlakiem niebieskim docieramy do Rębiszowa. W Rębiszowie, dużej wsi łańcuchowej położonej w zachodniej części Przedgórza Rębiszowskiego oglądamy dwa interesujące kościoły, starszy późnogotycki z drugiej połowy XVI w. znajduje się na rozległym cmentarzu otoczonym murem, w którego wnękach umieszczono kamienne epitafia oraz kościół parafialny św. Barbary zbudowano w XVIII w. dla ewangelików, wewnątrz ciekawe barokowe wyposażenie. O godz. 15.51 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

RnR2024 dofinansowanie