Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 3 października 2010 r. wycieczkę nr 33. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 9.47 do stacji Janowice Wielkie.
Trasa długości 17 km prowadzi przez środkową część Rudawskiego Parku Krajobrazowego.
Od stacji kolejowej podchodzimy szosą do Miedzianki, przed zabudowaniami w polu krzyż pokutny z wyrytym napisem „Memento”. Miedzianka była niegdyś miastem górniczym (wydobycie rud miedzi, w latach 1948-52 rud uranu), obecnie pozostało tylko kilkanaście domów. Przy szosie do Janowic stoi klasycystyczny kościół św. Jana Chrzciciela z 1826 roku.
Widokową polną drogą idziemy do Mniszkowa, po drodze mijając barokowy dwór o konstrukcji kamienno-szachulcowej z 1. połowy XVIII wieku. Z górnej części wsi (nieistniejący już przysiółek Gniewczyce) roztacza się piękny widok Kotliny Jeleniogórskiej i Gór Kaczawskich. Powyżej przechodzimy przez Krzyżową Halę, rozległą górską łąkę, której nazwa pochodzi od stojącego tu kiedyś krzyża pokutnego. Przy szosie do Pisarzowic mijamy krzyż milenijny i drogą leśną obok dużego kamieniołomu dolomitu dochodzimy do Rozdroża pod Bielcem. Stąd szlakiem niebieskim idziemy do Przełęczy Rudawskiej i dalej zboczem Skalnika do Kamiennej Ławki. Następnie idąc leśną ścieżką, koło leśniczówki Bukowa wkraczamy na Stary Trakt Kamiennogórski. Trakt ten został zbudowany w końcu XVIII wieku jako bity gościniec pocztowy, którym wiodły linie dyliżansów i omnibusów. W końcowej części wędrówki docieramy do Kowar i po wyrywkowym obejrzeniu najciekawszych zabytków miasta (Ratusz, kościół p.w. Imienia NMP) około godz. 17 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jarosław Zając z Kowar. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Opracował Wiktor Gumprecht
Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.
W niedzielę na wycieczkę (03.10.2010)
- Szczegóły
- Odsłony: 2636