Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 17 października 2010 r. wycieczkę nr 35. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 10.00 do Dziwiszowa Górnego (kierunek Legnica).
Trasa długości 15 km. przebiega przez część Grzbietów Południowego i Małego Gór Kaczawskich.

Od przystanku autobusowego w Dziwiszowie Górnym podchodzimy na Łysą Górę mijając po drodze krzyż pokutny z wyrytym mieczem. Na zboczu góry stacja sportów zimowych z trasami zjazdowymi i wyciągami narciarskimi. Ścieżką obok zbiornika retencyjnego zaopatrującego urządzenia naśnieżające schodzimy do Chrośnicy. W centrum wsi oglądamy gotycki kościół p.w. św. Jadwigi. Na teren kościelny prowadzi budynek bramny z półkoliście zamkniętym prześwitem. Wyjątkową wartość posiada najliczniejszy w regionie zespół 5 krzyży pokutnych wmurowanych w ściany i stojących przy murze cmentarnym. Ze wsi szlakiem niebieskim przez Przełęcz Chrośnicką idziemy do Płoszczyny. Następnie ścieżkami polnymi i leśnymi podchodzimy na Stromiec (551 m), wyniosły szczyt o charakterystycznym z daleka rozpoznawalnym kształcie. W końcowej części wędrówki schodzimy do Jeżowa Sudeckiego. W górnej części wsi najcenniejszy zabytek tzw. Dom Gwarków, zbudowany w 1601 r jako gospoda górnicza, stąd nazwa. Uchodzi on za najstarszy zachowany dom drewniany w Sudetach. Poniżej w pobliżu skrzyżowania dróg oglądamy krzyż nazywany kozackim upamiętniający śmierć trzech kozaków w potyczce z oddziałem saskim. Drogą obok kościoła cmentarnego p.w. św. Michała Archanioła docieramy na jeleniogórskie osiedle Zabobrze, gdzie kończymy wycieczkę. Wycieczkę prowadzi Bożena Matuszewska z Komarna. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht