Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 31 października 2010 r. wycieczkę nr 37. Wyjazd spod dworca PKP autobusem PKS o godz. 8.20 do Karpacza Górnego. W Mysłakowicach wsiada prowadzący wycieczkę Wiktor Gumprecht.
Trasa długości 13 km prowadzi przez fragment zbocza Grzbietu Śląskiego i środkową część Pogórza Karkonoskiego. Z końcowego przystanku autobusowego w Karpaczu Górnym wychodzimy na Drogę Chomontową, leśną widokową drogę trawersującą północne zbocza Śląskiego Grzbietu powyżej Doliny Pięciu Potoków. Po kilku kilometrach marszu docieramy do Szwedzkich Skał, grupy okazałych granitowych skał o wysokości do 30 m wznoszących się na prawym brzegu Myi, do 1945 r. pomnik przyrody. Następnie drogą powyżej Doliny Myi dochodzimy do cmentarza jeńców wojennych z obozu w Borowicach, którzy byli zatrudnieni przy budowie Drogi Sudeckiej. Po zapaleniu zniczy idziemy w górę drogi, za mostem na Podgórnej w lesie znajduje się symboliczny grób lotników, którzy zginęli tu w katastrofie lotniczej 26 listopada 1946 r. W dalszej części wycieczki schodzimy leśna drogą, mijając teren dawnego obozu jenieckiego, do Przesieki. Oglądamy Wodospad Podgórnej, trzeci pod względem wysokości wodospad (10m) w polskich Karkonoszach. Powyżej dobry punkt widokowy zwany Złotym Widokiem, w pobliżu wznoszą się interesujące skałki granitowe: Chybotek i Waloński Kamień. Drogą przez Przesiekę schodzimy do Podgórzyna.
W Podgórzynie Górnym pod dużą granitową skałą o nazwie Skałka stoi wagon tramwajowy, tu znajdował się końcowy przystanek linii tramwajowej z Jeleniej Góry funkcjonującej do 1964 r. O godz. 16.37 odjeżdżamy autobusem MZK nr 4 do Jeleniej Góry. Odbycie wycieczki daje 13 punktów do OTP i do odznaki regionalnej TDŚl. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Opracował Wiktor Gumprecht
Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.
W niedzielę na wycieczkę (31.10.2010)
- Szczegóły
- Odsłony: 2560