Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 21 listopada 2010 r. wycieczkę nr 41. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 9.47 do stacji Janowice Wielkie.
Trasa długości 13 km prowadzi przez północną część Rudaw Janowickich. Od stacji kolejowej idziemy drogą obsadzoną jarzębami szwedzkimi i dalej szlakiem zielonym podchodzimy na wznoszący się na pn.-zach. krańcu Zamkowego Grzbietu Zamek Bolczów. Ruiny tej średniowiecznej warowni górskiej należą do najbardziej malowniczych i oryginalnych w Sudetach (przy wznoszeniu doskonale wykorzystano naturalne ukształtowanie terenu). Zamek zachował czytelny układ murów, dziedzińce, przejścia i kamienne schody. Z murów otwierają się ograniczone widoki na okolicę, przede wszystkim na Sokole Góry. Po obejrzeniu zamku szlakiem zielonym schodzimy do Doliny Janówki. Spotykamy tu wznoszące się na wysokość około 30 m skałki Krowiarki (nazwa pochodzi z czasów wojny 30-letniej, gdy chronili się tu mieszkańcy okolicznych wsi wraz z inwentarzem). Za skałkami skręcamy w prawo, dochodzimy do Rozdroża pod Jańską Górą i dalej szlakiem niebieskim przez Przełęcz Karpnicką do schroniska Szwajcarka. Budynek w którym mieści się schronisko to dawny domek myśliwski wybudowany w 1823 roku w stylu tyrolskim dla księcia Wilhelma, brata króla Prus. Zatrzymujemy się tu na śniadanie przy ognisku. Po odpoczynku wchodzimy na Krzyżną Górę, najwyższy szczyt (654m) Gór Sokolich. Na wierzchołku platforma widokowa i siedmiometrowy żelazny krzyż. Poniżej w pobliżu nikłe ruiny średniowiecznego zamku Sokolec. Następnie schodzimy do Husyckich Skał i dalej szlakiem zielonym do Wojanowa. Nad Bobrem w pobliżu przystanku MZK zrujnowany pałac o ciekawej bryle (liczne wieżyczki, wykusze), powyżej 3-skrzydłowe, monumentalne zabudowania gospodarcze. O godz. 16.13 odjeżdżamy autobusem linii nr 11 do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza ze Zgorzelca. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Opracował Wiktor Gumprecht
Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.
W niedzielę na wycieczkę (21.11.2010)
- Szczegóły
- Odsłony: 2911