Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 



Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 6 marca 2011 r. wycieczkę nr 2. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 10.00 do przystanku Przełęcz Widok (kierunek Legnica).

Trasa długości 12 km przebiega przez środkową część Grzbietu Południowego Gór Kaczawskich. Przełęcz Widok na której rozpoczynamy wędrówkę jest znakomitym punktem widokowym, tu w XIX wieku zatrzymywały się dyliżanse celem umożliwienia jadącym obejrzenia wspaniałej panoramy Karkonoszy. Szlakiem niebieskim przez Przełęcz nad Kobyłą i zboczem Maślaka dochodzimy do Przełęczy Komarnickiej, najwyżej położonej przełęczy w Górach Kaczawskich u podnóża ich najwyższych szczytów Barańca i Skopca. W wybudowanej przez leśników wiacie zatrzymujemy się na śniadanie przy ognisku. Po odpoczynku schodzimy do Komarna. W środkowej części wsi oglądamy zabytki architektury sakralnej: gotycki kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z przełomu XV i XVI w., obok dwa krzyże pokutne. W pobliżu znajduje się drugi kościół, barokowo-klasycystyczny z XVIII w., obecnie nieużytkowany, jest to ciekawa budowla założona na rzucie 8-boku nakryta łamanym dachem namiotowym.

W końcowej części wycieczki docieramy do Maciejowej i po obejrzeniu barokowego kościoła św. Piotra i Pawła około godz. 17 odjeżdżamy autobusem linii nr 2 do Jeleniej Góry. Odbycie wycieczki daje 12 punktów do OTP i do odznaki regionalnej TDŚl. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht