Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 27 marca 2011 r. wycieczkę nr 5. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.34 do Ciechanowic (kierunek Wrocław).

Trasa długości 15 km przebiega przez południową część Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich. W Ciechanowicach oglądamy późnogotycko-manierystyczny kościół św. Augustyna z bogatym i cennym wyposażeniem. Na murze kościelnym duży zespół kamiennych epitafiów z XVI-XVIII w. Następnie drogą prowadzącą skrajem lasu idziemy do Świdnika. W zachodniej części wsi dwa kościoły: klasycystyczny MB Częstochowskiej wybudowany w połowie XIX w. dla ewangelików i gotycki św. Mikołaja na terenie dawnego cmentarza. Po przekroczeniu torów nieczynnej linii kolejowej docieramy do wsi Płonina. Na łupkowym cyplu wznoszą się tutaj pokaźne ruiny XIV-wiecznego zamku o nazwie Niesytno. Na terenie dawnego zamku dolnego zbudowano w XVI w. renesansowy pałac. W 1992 roku pałac spłonął, później zniknęły cenne elementy kamieniarskiego wystroju. Po obejrzeniu ruin widokową ścieżką podchodzimy do górnej części wsi Pastewnik. Tu na górze Poręba (671 m – najwyższy szczyt Grzbietu Wschodniego) w latach1955-90 znajdowała się wojskowa stacja radiolokacyjna. Poniżej wierzchołka w 1999 roku uruchomiono nowoczesny radar meteorologiczny śledzący zjawiska zachodzące w atmosferze w promieniu 200 km, będący częścią systemu zapewniającego osłonę hydrologiczną i meteorologiczną na obszarze całego kraju. Po odpoczynku przy ognisku na zboczu Poręby schodzimy do Pastewnika. We wsi oglądamy ruiny stojącego na zboczu gotyckiego kościoła z XV w. i wybudowany w latach 1777-86 przez ewangelików kościół św. Józefa. W końcowej części wycieczki wzdłuż dawnej linii kolejowej docieramy do Marciszowa, skąd o godz. 16.38 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Odbycie wycieczki daje 15 punktów do OTP i do odznaki regionalnej TDŚl. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht