Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 23 czerwca 2011 r. wycieczkę nr 18. Wyjazd spod dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem PKS o godz. 9.10 do Krzaczyny (kierunek Karpacz). W Kowarach wsiada prowadzący wycieczkę Jarosław Zając.
Trasa długości 14 km prowadzi u podnóża Kowarskiego Grzbietu w Karkonoszach. Z przystanku PKS w Krzaczynie podchodzimy do Leśniczówki Jedlinki, przed 1945 r. mieściła się tu restauracja stanowiąca popularny cel spacerów z Kowar. Następnie wędrujemy Żółtą Drogą, szeroką drogą leśną prowadzącą z Podgórza do Rozdroża pod Sulicą. Po przejściu przez most nad Jedlicą schodzimy w dół do wylotu dwóch sztolni. W 1950 roku odkryto tu złoża rud uranu, eksploatacja rozpoczęta rok później trwała nieprzerwanie do 1958 roku, kiedy to w wyniku wyczerpania się zasobów rudy kopalnię zamknięto. W 1974 r. urządzono tu działające przez kilkanaście lat inhalatorium radonowe (jedno z pięciu na świecie) wykorzystujące lecznicze właściwości gazu promieniotwórczego radonu. W dniu 1 maja br. uruchomiono tu Podziemną Trasę Turystyczną „Kowarskie Kopalnie”. Na trasie dł. 1600 m. można podziwiać piękno ukrytego świata skał i minerałów i poznać historie wydobycia rud uranu. Po zwiedzeniu kopalni przez Podgórze, obok kaplicy św. Anny (późnobarokowa z 1727 r.) schodzimy do Kowar i po wyrywkowym obejrzeniu najciekawszych zabytków miasta (Ratusz, kościół p.w. Imienia NMP) około godz. 17 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry.
Wycieczka nr 19 odbędzie się w dniu 26 czerwca 2011 r. Wyjazd z dworca PKS autobusem o godz. 7.50 do Olszyny (kierunek Zgorzelec). Trasa długości 17 km prowadzi przez południowo-wschodni fragment Pogórza Izerskiego. Od stacji kolejowej w Olszynie drogą leśną podchodzimy do Rząsin. W centrum wsi oglądamy zrujnowany got.-ren. kościół NMP i poewangelicki kościół MB Ostrobramskiej z bardzo cennym wyposażeniem (drewniane tryptyki ołtarzowe z XV wieku), na skraju miejscowości ruiny zamku Podskale z XIV w. Po obejrzeniu ruin idziemy do Gradówka i dalej szlakiem żółtym na wzgórze Pirszyn, na wierzchołku którego w średniowieczu była niewielka warownia strzegąca pogranicza Śląska.
Następnie wędrujemy leśnymi i polnymi drogami do Lwówka Śląskiego, w pobliżu wsi Płóczki Dolne mijamy tereny uchodzące za najzasobniejsza pola agatowe, regularnie eksploatowane przez poszukiwaczy minerałów. Po zwiedzeniu najciekawszych zabytków Lwówka Śląskiego (kościół Wniebowzięcia NMP z romańskim portalem, kościół i klasztor Franciszkanów, gotycko- renesansowy ratusz, renesansowy budynek ław obuwniczych i chlebowych, mury obronne z dwiema wieżami) o godz. 17.12 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Odbycie wycieczki daje 27 punktów do OTP i do odznaki regionalnej TDŚl.
Wycieczkę prowadzi Paweł Idzik z Wlenia. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Opracował Wiktor Gumprecht
Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.
W niedzielę na wycieczkę (23.06.2011)
- Szczegóły
- Odsłony: 2869