Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 3 lipca 2011 r. wycieczkę nr 20. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 11.08 do stacji Trzcińsko.

Trasa długości 17 km przebiega przez wschodnią część Kotliny Jeleniogórskiej. Od stacji w Trzcińsku szlakiem niebieskim podążamy do Radomierza. W centrum wsi stoi kościół parafialny MB Różańcowej wybudowany w połowie XVIII w. dla ewangelików, oryginalne założenie na planie wydłużonego 8-boku. W pobliżu przy drodze do Jeleniej Góry wieża dawnego kościoła katolickiego rozebranego w połowie XIX w., obecnie remontowana (znajdzie się tu punkt widokowy oraz placówka informacji turystycznej). Następnie drogą prowadzącą u podnóża Grzbietu Południowego Gór Kaczawskich idziemy do Komarna. W środkowej części wsi oglądamy zabytki architektury sakralnej: gotycki kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z przełomu XV i XVI w., obok dwa krzyże pokutne. W pobliżu znajduje się drugi kościół, barokowo-klasycystyczny z XVIII w., obecnie nieużytkowany, jest to ciekawa budowla założona na rzucie 8-boku nakryta łamanym dachem namiotowym. Z Komarna ścieżkami leśnymi i polnymi dochodzimy do wzgórza Skowron. W okresie trzeciorzędu nastąpił tu wylew bazaltu, który zastygł w formie czopu. Dawniej był on eksploatowany w niewielkim kamieniołomie, jego pozostałością jest wyrobisko o kształcie krateru. Kilkaset metrów dalej, w zakolu Złotochy znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko. W końcowej części wędrówki ulicą Wiejską (dawniej wieś Strupice) docieramy do dzielnicy Jeleniej Góry Zabobrze, gdzie kończymy wycieczkę. Odbycie wycieczki daje 17 punktów do OTP i do odznaki regionalnej TDŚl. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza ze Zgorzelca.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht