Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 17 lipca 2011 r. wycieczkę nr 22. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 6.08 do Královca (z przesiadką w Sędzisławiu).
Trasa długości 13 km prowadzi z Bramy Lubawskiej przez środkową część Szczepanowskiego Grzbietu do Lubawki. Královec to niewielka wieś położona w południowej części Bramy Lubawskiej pomiędzy Górami Kruczymi na wschodzie (po czesku Vraní hory) a Rýchorami (będącymi częścią Karkonoszy) na zachodzie. Od stacji kolejowej idziemy przez wieś mijając po drodze późnobarokowy kościół p.w. św. Jana Nepomucena z ciekawymi grobowcami figuralnymi z początku XVII wieku. Po dojściu do granicy polsko-czeskiej skręcamy na zachód i zielonym szlakiem idziemy do Szczepanowa. W drugiej połowie XIX wieku istniała tu kopalnia węgla kamiennego, po 1945 wieś znacznie się wyludniła, obecnie liczy zaledwie kilkudziesięciu mieszkańców. Po przekroczeniu szosy z Lubawki na Przełęcz Kowarską schodzimy nad Zbiornik Bukówka. Jest to jezioro zaporowe na Bobrze o powierzchni 2 km² i pojemności około 15 mln. m³. Powstało na początku XX wieku jako suchy zbiornik retencyjny, w latach 80-tych powiększono go i ostatecznie powstało tu stałe jezioro zaporowe, jedno z najwyżej położonych w Polsce (około 530 m n.p.m.). Po spacerze koroną zapory idziemy drogą wzdłuż Bobru do Lubawki. Po wyrywkowym obejrzeniu najciekawszych zabytków miasta (barokowy kościół Wniebowzięcia NMP, Rynek z Ratuszem, figura św. Jana Nepomucena) o godz. 15.03 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Odbycie wycieczki daje 16 punktów do OTP i do odznaki regionalnej TDŚl. Wycieczkę prowadzi Jerzy Chmielecki ze Szklarskiej Poręby.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht