Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 24 lipca 2011 r. wycieczkę nr 23. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 6.08 do Świebodzic.

Trasa długości 14 km prowadzi przez północno – zachodnią część Równiny Świdnickiej. Ze stacji kolejowej w Świebodzicach ruszamy w kierunku wsi Ciernie. Po przekroczeniu Pełcznicy mijamy gotycki kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu z cennym wyposażeniem z różnych epok. W centrum wsi Ciernie oglądamy ruiny barokowego pałacu. Okazałe założenie na planie prostokąta rozpoczął budować w 1755 roku właściciel wsi hrabia von Hochberg z przeznaczeniem na siedzibę wdów rodu, ale obiekt nigdy nie został ukończony i pozostaje w ruinie. Po obejrzeniu ruin wychodzimy z Cierni i po przejściu linii kolejowej Wałbrzych – Wrocław kontynuujemy wędrówkę „Węglową Drogą”. Trasa ta stanowiła dawniej główny trakt, którym wozami konnymi transportowano węgiel z kopalń wałbrzyskich do portu rzecznego w Malczycach nad Odrą. Droga powstała w latach 1780-90 i umożliwiła rozwój górnictwa węgla w rejonie Wałbrzycha. Po wybudowaniu linii kolejowej straciła znaczenie przekształcając się w polne drogi o znaczeniu lokalnym. W dalszej części wycieczki przez Nowy Jaworów docieramy do Jaworzyny Śląskiej. Miejscowość rozwinęła się w połowie XIX wieku jako zaplecze dla najważniejszego wówczas węzła kolejowego w Sudetach (linie do Wrocławia, Wałbrzycha, Świdnicy, Legnicy). Zwiedzamy tu znajdujące się w zabytkowej parowozowni wachlarzowej Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Zbiór składający się z ponad 50 zabytkowych lokomotyw, około 50 wagonów oraz żurawi kolejowych zajmuje aż 1.5 km torów. Poza taborem kolejowym znajduje się tu m.in. kolekcja motocykli Harley-Dawidson, eksponaty związane z kolejnictwem i jego otoczeniem oraz makieta kolejowa w skali HO. Po obejrzeniu zbiorów muzealnych idziemy na stację kolejową, skąd o godz. 14.55 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Robert Śliwa ze Ściegien.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht