Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 31 lipca 2011 r. wycieczkę nr 24. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 6.08 do Wałbrzycha Głównego.

Trasa długości 19 km prowadzi z przez północno-zachodni fragment Gór Suchych (pasmo wchodzące w skład Gór Kamiennych). Od stacji Wałbrzych Główny idziemy szlakiem zielonym przez Kamionkę do Rybnicy Leśnej. W Rybnicy Leśnej oglądamy drewniany kościół p.w. św. Jadwigi z XVII w. z zachowanymi oryginalnymi malowidłami na drewnie we wnętrzu. Następnie w dalszym ciągu szlakiem zielonym dochodzimy do Przełęczy Trzech Dolin. Zatrzymujemy się tu na śniadanie w schronisku PTTK Andrzejówka, wybudowanym w 1933 roku, z zachowanym pierwotnym wystrojem snycerskim w sali bufetowej. Po odpoczynku ruszamy dalej wzdłuż potoku Sokołowiec do Sokołowska. W 1855 roku w tej miejscowości zostało uruchomione pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla chorych na gruźlicę, w którym zastosowano nowatorską metodę leczenia klimatyczno-dietetycznego. Na jego wzór został stworzony później ośrodek leczenia gruźlicy w Davos. Najokazalszy budynek w dawnym uzdrowisku to byłe sanatorium „Grunwald’ wzniesione w 1862 r. „mauretańskim stylu”, obecnie nieużytkowane znajduje się w ruinie.

Godna uwagi jest również cerkiew św. Archanioła Michała wzniesiona w końcu XIX wieku dla licznych wówczas Rosjan zjeżdżających tu na leczenie. W dalszej części wędrówki idziemy drogą pomiędzy masywami Stożka i Bukowca do Unisławia Śląskiego. Tu oglądamy późnogotycki kościół p.w. Wniebowzięcia NMP z 1600 r. Następnie drogami polnymi i leśnymi dochodzimy do Kuźnic Świdnickich, niegdyś samodzielnej miejscowości górniczej, obecnie części Boguszowa-Gorców. W centrum neogotycki kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP wzniesiony w latach 1914-17. W końcowej części wycieczki dochodzimy do stacji Boguszów-Gorce Wschód, skąd o godz. 15.50 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.
Wycieczkę prowadzi Jerzy Chmielecki ze Szklarskiej Poręby.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht