Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

 

XLI Rajd na Raty
Wycieczka autokarowa
Opolszczyzna
24.09 - 25.09.2011 r.

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze
Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht.

Trasa wycieczki prowadzi przez ciekawe miejsca województwa opolskiego, zwiedzimy stolicę regionu Opole, sanktuarium Góra św. Anny, zamek w Mosznej i ciekawe, pełne zabytków miasta Głogówek i Prudnik.

Nocleg został zarezerwowany w pensjonacie Anna w miejscowości Góra Świętej Anny (pokoje dwuosobowe z łazienkami).

Program wycieczki

24.09.2011 r. - sobota
Wyjazd z Jeleniej Góry, z ulicy Teatralnej o godzinie 8.00.
Trasa przejazdu: Jelenia Góra – OpoleGóra Świętej Anny

Opole – stolica województwa i jednocześnie stolica polskiej piosenki, jedno z najstarszych miast w kraju. Zwiedzimy główne zabytki: kościół Św. Trójcy z gotycka kaplicą Św. Anny, bazylikę katedralną, kościół MB Bolesnej (najstarsza opolska świątynia), Wieżę Piastowską (jedyna pozostałość po Zamku Piastowskim), Rynek z Ratuszem.
Obejrzymy również amfiteatr opolski, gdzie corocznie odbywa się Festiwal Piosenki Polskiej
Opolszczyzna_2011_01
Opolszczyzna_2011_02 Góra Świętej Anny - zwana również perłą Śląska od 500 lat jest centrum pielgrzymkowym (Bazylika Św. Anny z cudowną figurką Św. Anny Samotrzeciej oraz Kalwaria). Miejscowość znana jest nie tylko dzięki sakralnym zabytkom lecz również dzięki wspaniałym miejscom widokowym (najwyższe wzniesienie Śląska Opolskiego- ok. 410m npm.). Góra Św. Anny jest również reliktem historii z Pomnikiem Czynu Powstańczego oraz największym amfiteatrem w Polsce.
Opolszczyzna_2011_03 Opolszczyzna_2011_04

25.09.2011 r. – niedziela
Trasa przejazdu – Góra Świętej Anny – MosznaGłogówekPrudnik – Jelenia Góra
Moszna - zamek w Mosznej jest jednym z najbardziej znanych i najpiękniejszych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej, zdumiewa rozmachem i oryginalnością pomysłu architektonicznego, posiada ogółem 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Obecnie w zamku znajduje się hotel oraz Centrum Terapii Nerwic, część pomieszczeń jest udostępniona do zwiedzania. Opolszczyzna_2011_05
Opolszczyzna_2011_06 Głogówek – jedno z najstarszych miast Śląska bogate w cenne zabytki. Na Starym Mieście zobaczymy m.in. manierystyczny zamek Oppersdorffów z pięknym portalem wejściowym, gotycką kolegiatę św. Bartłomieja z cennym barokowym wystrojem, Domek Loretański znajdujący się wewnątrz kościoła franciszkanów – jedna z nielicznych tego typu budowli w Polsce, renesansowy ratusz o bogato zdobionych szczytach, barokowe kamienice.
Prudnik – położone u podnóża Gór Opawskich miasto, zobaczymy tu barokowy kościół św. Michała Archanioła, rynek z ratuszem, fragmenty murów miejskich, z dawnej wieży zamkowej obejrzymy wspaniałą panoramę miasta i okolic.
W Prudniku-Lesie znajduje się Sanktuarium Św. Józefa i klasztor franciszkanów - miejsca uwięzienia Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, jest tu poświęcone mu niewielkie muzeum
Opolszczyzna_2011_07
Koszt wycieczki: 270 PLN
w tym: autobus, nocleg, wyżywienie (obiadokolacja i śniadanie), ubezpieczenie NNW, obsługa przewodnicka
Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie"
Jelenia Góra ul. 1-go Maja 86, tel. 075-7525851, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszty biletów wstępu (około 25 PLN) uczestnicy pokrywają indywidualnie.

Program w formacie PDF