Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie" wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich" organizują w dniu 6 listopada 2011 r. wycieczkę nr 38. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.00 do Szklarskiej Poręby Średniej.

Trasa długości 14 km prowadzi przez wschodni fragment Grzbietu Wysokiego Gór Izerskich. W Szklarskiej Porębie zwiedzamy znajdujące się niedaleko przystanku PKS w budynku starej siłowni wodnej Muzeum Energetyki. Można tu zobaczyć (i dotknąć!) urządzenia wykorzystywane niegdyś zarówno przez energetyków, jak i odbiorców energii elektrycznej (liczniki energii, transformatory, izolatory, prądnice, przyrządy pomiarowe), niewątpliwą atrakcją jest działająca przepływowa elektrownia wodna. Po zwiedzeniu muzeum ścieżką leśną dochodzimy do Złotego Widoku – punktu widokowego na Karkonosze i dolinę Kamiennej. W pobliżu Chybotek – blok skalny o wadze około 20 ton, dający się łatwo rozkołysać. Drogą leśną, przez cmentarz ewangelicki (pochowany tu jest m.in. znany niemiecki pisarz i dramaturg Karl Hauptmann, brat noblisty Gerharta) schodzimy do Szklarskiej Poręby Dolnej. Oglądamy tu barokowy kościół p.w. Niepokalanego serca NMP.

Od kościoła drogą obok stacji kolejowej i dalej szlakiem czarnym podchodzimy na Zbójeckie Skały (rozległa grupa skalna na krańcu Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, do 1945 r. pomnik przyrody), kilkaset metrów dalej oglądamy sztolnie dawnej kopalni pirytu. Następnie szlakiem czarnym docieramy do Zakrętu Śmierci, ostrego zakrętu (180 stopni) na drodze ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju. Oglądamy tu ciekawostkę – wydrążone przed wojną komory minerskie, które miały służyć do wysadzenia drogi w razie zbliżania się wrogich wojsk. W dalszej części wędrówki szlakiem żółtym przez Czarną Górę wspinamy się na Wysoki Kamień (1058m.). Na wierzchołku schronisko wybudowane przez rodzinę Gołbów ze Szklarskiej Poręby. Ze szczytowych skałek roztaczają się wspaniałe widoki we wszystkich kierunkach, jest to jedna z najpiękniejszych panoram w Sudetach. Po odpoczynku w schronisku schodzimy przez Hutniczą Górkę do Szklarskiej Poręby Górnej, skąd o godz. 17.15 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht