Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

RNR_01RNR_02RNR_03

W niedzielę na wycieczkę

 

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 15 kwietnia 2012 r. wycieczkę nr 8. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.00 do Szklarskiej Poręby. Zbiórka uczestników o godz. 8.45 na przystanku Szklarska Poręba Górna, gdzie będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Jerzy Chmielecki.

Trasa długości 14 km przebiega z doliny Kamiennej do doliny Małej Kamiennej przez wschodni kraniec Grzbietu Wysokiego Gór Izerskich. Od przystanku PKS w Szklarskiej Porębie ruszamy ulicą Obrońców Pokoju do góry. Oglądamy położony na zboczu Sowińca neoromański kościół Bożego Ciała, wewnątrz obrazy Wlastimila Hofmana. Po przejściu 1 km mijamy dom, w którym na przełomie XIX i XX wieku mieszkali pisarze Carl i Gerhart Hauptmannowie, obecnie mieści się tu oddział Muzeum Karkonoskiego. Następnie ulicami Muzealną i Matejki, obok domu Wlastimila Hofmana (wybitny polski malarz mieszkał tu w latach 1946-70), dochodzimy do Złotego Widoku – punktu widokowego na Karkonosze i dolinę Kamiennej. W pobliżu Chybotek – blok skalny o wadze około 20 ton, dający się łatwo rozkołysać. Drogą leśną, przez cmentarz ewangelicki (pochowany tu jest m.in. znany niemiecki pisarz i dramaturg Karl Hauptmann, brat noblisty Gerharta) schodzimy do Szklarskiej Poręby Dolnej. Oglądamy tu barokowy kościół p.w. Niepokalanego serca NMP. Od kościoła drogami leśnymi podchodzimy do sztolni dawnej kopalni pirytów dostarczającej w XVIII w. surowca do wytwórni kwasu siarkowego. Od sztolni ścieżkami leśnymi schodzimy do rezerwatu „Krokusy w Górzyńcu”. Rezerwat utworzono w celu ochrony prawdopodobnie naturalnego stanowiska szafrana (Crocus), jedynego poza Tatrami i ich przedpolem stanowiska tego gatunku w Polsce. Populację krokusów szacuje się tu na ponad tysiąc okazów. W końcowej części wycieczki doliną Małej Kamiennej dochodzimy do Górzyńca, skąd o godz. 16.06 odjeżdżamy autobusem MZK nr 9 do Jeleniej Góry. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

rajd_na_raty_2012_01

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe w Jeleniej
Górze

rajd_na_raty_2012_04