RNR_01RNR_02RNR_03

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie" wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich" organizują w dniu 3 czerwca 2012 r. wycieczkę nr 15. Wyjazd spod dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem PKS o godz. 9.10 do Karpacza . Zbiórka uczestników o godz. 10.05 na przystanku Karpacz Górny.

Trasa długości 14 km przebiega przez wschodnią część Pogórza Karkonoskiego i środkową część Kotliny Jeleniogórskiej. Z końcowego przystanku PKS w Karpaczu Górnym Babią Ścieżką (szlak żółty) idziemy przez Czoło i Przełączkę do położonej na zboczy Grabowca barokowej kaplicy św. Anny. Po obejrzeniu kaplicy w dalszym ciągu Babią Ścieżką schodzimy do Sosnówki Dolnej. Oglądamy tu dwa kościoły: późnobarokowy p.w. św. Marcina i poewangelicki MB Ostrobramskiej z początku XIX w. Następnie podchodzimy na Grodną (506m.) – najwyższe wzniesienie Wzgórz Łomnickich. Na szczycie wzniesiono na początku XIX wieku zameczek myśliwski w postaci romantycznej ruiny, nazwany od imienia właściciela Staniszowa Zamkiem Księcia Henryka, obecnie całkowicie zniszczony. Po odpoczynku kontynuujemy wędrówkę i za znakami niebieskimi leśną ścieżką schodzimy do Marczyc. W trakcie zejścia oglądamy okazałe skałki, największe to Urwisko i Skalna Ściana. We wsi oglądamy stojące w pobliżu szlaku dwa kamienne krzyże pokutne. W końcowej części wycieczki widokową drogą dochodzimy do Cieplic, skąd około godz. 17 odjeżdżamy autobusem MZK do centrum Jeleniej Góry. Odbycie wycieczki daje 14 punktów do OTP i do odznaki regionalnej TDŚl. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza z Jeleniej Góry. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez: