Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

RNR_01RNR_02RNR_03

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie" wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich" organizują w dniu 12 sierpnia 2012 r. wycieczkę nr 26. Wyjazd spod dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem PKS o godz.9.10 do Karpacza. W Kowarach wsiada prowadzący wycieczkę Jarosław Zając. Zbiórka uczestników o godz. 10.00 na przystanku Karpacz Biały Jar.

Trasa długości 18 km przebiega zboczem Kowarskiego Grzbietu we wschodniej części Karkonoszy. Od przystanku idziemy szlakiem zielonym przez Wilczą Porębę, Szeroki Most do Budnik, śródleśnej polanki położonej w dolinie Maliny. W okresie wojny trzydziestoletniej powstała tu osada założona przez chroniących się w górach mieszkańców okolic Kowar. Do 1945 roku było tu kilkanaście domów mieszkalnych i schronisko turystyczne „Forstbaude". Po II wojnie światowej Budniki nie zostały zasiedlone i budynki popadły w ruinę. Obecnie wśród drzew poniżej szlaku zielonego można znaleźć jedynie nikłe ślady fundamentów dawnej zabudowy. Po przekroczeniu rzeczki Maliny skręcamy z Tabacznej Ścieżki w lewo i podchodzimy na Wołową Górę, następnie przez Łysą Górę docieramy do Żółtej Drogi i dalej wzdłuż Jedlicy schodzimy w dół do wylotu dwóch sztolni. W 1950 roku odkryto tu złoża rud uranu, eksploatacja rozpoczęta rok później trwała nieprzerwanie do 1958 roku, kiedy to w wyniku wyczerpania się zasobów rudy kopalnię zamknięto. W 1974 r. urządzono tu działające przez kilkanaście lat inhalatorium radonowe (jedno z pięciu na świecie) wykorzystujące lecznicze właściwości gazu promieniotwórczego radonu. 1 maja 2011 r. uruchomiono tu Podziemną Trasę Turystyczną „Kowarskie Kopalnie". Na trasie dł. 1600 m. można podziwiać piękno ukrytego świata skał i minerałów i poznać historie wydobycia rud uranu. Po zwiedzeniu kopalni przez Podgórze, obok kaplicy św. Anny (późnobarokowa z 1727 r.) schodzimy do Kowar, skąd około godz. 17 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

rajd_na_raty_2012_01

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe w Jeleniej
Górze

rajd_na_raty_2012_04