Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

RNR_01 RNR_02 Rok Przewodnikow 2013 RnR 2013

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie" wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich" organizują w dniu 5 maja 2013 r. wycieczkę nr 11. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 7.45 do Szklarskiej Poręby. Trasa wycieczki długości 16 km przebiega w zachodniej części Pogórza Karkonoskiego.

Z autobusu wysiadamy na przystanku Szklarska Poręba Wodospad i po przejściu przez Kamienną idziemy do Wodospadu Szklarki. Wodospad o wysokości 13.3 m utworzony jest przez potok Szklarkę w malowniczym wąwozie o skalistych zboczach, w pobliżu znajduje się schronisko PTTK o nazwie Kochanówka. Następnie wzdłuż Czarnej Płóczki podchodzimy do skrzyżowania dróg leśnych Trzy Jawory i skręcamy na Drogę pod Reglami. Jest to leśny szeroki trakt biegnący Karkonoskim Padołem Śródgórskim oddzielającym Pogórze Karkonoskie od Głównego Grzbietu. Omijając od południa Jagniątków docieramy do Zachełmia. W pobliżu szlaku stoi willa „Pan Twardowski", w której w latach 1947 – 53 mieszkał wybitny polski kompozytor Ludomir Różycki. Następnie idziemy przez Przełęcz Ludomira Różyckiego, Żelazny Mostek i podchodzimy na górę Chojnik (627 m). Na szczycie okazałe ruiny gotyckiego zamku wzniesionego w połowie XIV wieku. Od czasu wielkiego pożaru w roku 1675, zamek pozostaje trwałą ruiną, udostępnioną obecnie do zwiedzania, można wejść na wieżę skąd rozciąga się malownicza panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. W przebudowanej północnej bastei znajduje się schronisko turystyczne PTTK. Po zwiedzeniu zamku i odpoczynku w schronisku schodzimy do Sobieszowa. W Sobieszowie oglądamy dwa kościoły: barokowy p.w. św. Marcina i parafialny p.w. Najświętszego Serca PJ z połowy XVIII w. Około godz. 16 odjeżdżamy autobusem MZK do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza z Jeleniej Góry.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

rajd_na_raty_2012_01

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe w Jeleniej
Górze

rajd_na_raty_2012_04