W niedzielę na wycieczkę
Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.
W niedzielę na wycieczkę
Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie" wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich" organizują w czwartek 15 sierpnia 2013 r. wycieczkę nr 27. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 9.40 do stacji Pilchowice Zapora.
Trasa długości 14 km prowadzi Obniżeniem Starej Kamienicy. Drogą wzdłuż jeziora dochodzimy do zapory przegradzającej rzekę Bóbr. Wybudowana w latach 1904-12 kamienna zapora o długości 280 m i wysokości 62 m jest największą w Sudetach, tworzy jezioro o powierzchni 240 ha. Poniżej zlokalizowana jest elektrownia wodna z pięcioma turbinami. Po przejściu przez zaporę ścieżką wzdłuż brzegu jeziora idziemy na Stanek, urwisko skalne o wysokości około 50 m kończące się punktem widokowym na Jezioro Pilchowickie. Następnie przechodzimy przez rzekę Kamienicę, idziemy kilkaset metrów nad Bobrem i skręcamy do Barcinka. W dolnej części wsi pod koniec XIX w powstał zakład zdrojowy stosujący wodolecznictwo i wykorzystujący miejscowy klimat, po 1945 r. było tu sanatorium MSW, obecnie opuszczone budynki ulegają dewastacji. Przy skrzyżowaniu z drogą z Jeleniej Góry do Zgorzelca późnogotycki kościół z renesansowym i barokowym wyposażeniem, w górnej części miejscowości ruina okazałego pałacu z XIX w. W końcowej części wędrówki drogą wzdłuż rzeki Kamienica idziemy do Starej Kamienicy, na wysepce otoczonej częściowo wyschniętą fosą oglądamy niewielkie ruiny zamku, będącego niegdyś siedzibą możnego rodu Schaffgotschów, obok gotycko-renesansowy kościół p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela z bogatym i cennym wyposażeniem. O godz. 17.21 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Paweł Idzik z Wlenia.
Wycieczka nr 28 odbędzie się w niedzielę 18 sierpnia. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 9.15 do Karpacza, po drodze w Kowarach wsiada prowadzący wycieczkę Jarosław Zając (tel. 535830180). Trasa górskiej wędrówki długości 14 km przebiega w środkowej części Karkonoszy. Z autobusu wysiadamy na przystanku Karpacz Bachus, idziemy na ulicę Leśną do niedawno otwartego Centrum Informacyjnego KPN mieszczącego się w jednym z niewielu zachowanych w regionie domów o typowej karkonoskiej architekturze. W Centrum zwiedzamy ekspozycję geologiczno-geomorfologiczną oraz Ogród Ziół i krzewów karkonoskich i Domek Laboranta. Następnie szlakiem wzdłuż Łomniczki, mijając po drodze schronisko nad Łomniczką podchodzimy na Równię pod Śnieżką. W górnej części kotła znajduje się Symboliczny Cmentarzyk Ofiar Gór utworzony w 1986 roku. Od schroniska Śląski Dom szlakiem obok górnej stacji kolei krzesełkowej przez Biały Jar dochodzimy do schroniska PTTK Strzecha Akademicka, skąd szlakiem niebieskim schodzimy do Kotła Małego Stawu, jednego z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach. Bogato urzeźbione skaliste ściany kotła, porozcinane licznymi rynnami i żlebami tworzą urwiska o wysokości do 200 m. Po odpoczynku w Samotni drogą przez Polanę schodzimy do Karpacza Górnego, skąd około godz. 17 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry.
Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Opracował Wiktor Gumprecht
Impreza dofinansowana przez:
Urząd Marszałkowski |
Starostwo Powiatowe w Jeleniej |
Odwiedza nas 197 gości oraz 0 użytkowników.