Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

RNR_01 RNR_02 Rok Przewodnikow 2013 RnR 2013

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie" wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich" organizują w dniu 20 października 2013 r. wycieczkę nr 37. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 7.50 do Biedrzychowic (kierunek Zgorzelec)
Trasa długości 12 km przebiega na Pogórzu Izerskim nad Kwisą i Jeziorem Leśniańskim.

W Biedrzychowicach oglądamy okazały kościół barokowy p.w. św. Antoniego Padewskiego. Wzniesiony w połowie XVII wieku pełnił rolę kościoła granicznego dla śląskich ewangelików. Wyposażenie wnętrza barokowe, na murach zewnętrznych znajduje się kilkanaście płyt nagrobnych i epitafiów. Następnie idziemy do oddalonej o 3 km wsi Zapusta. Zwiedzamy tu urządzone w XIX-wiecznym domu przysłupowym Muzeum Techniki i Rzemiosła Wiejskiego. Bogate zbiory obejmują maszyny rolnicze z XIX i początku XX wieku, meble, sprzęty dawnego gospodarstwa domowego, przedmioty historycznego rzemiosła i codziennego użytku. Z muzeum drogą polną dochodzimy do Kwisy i dalej mijając ośrodek wypoczynkowy Politechniki Wrocławskiej do położonego na skraju Jeziora Leśniańskiego zamku Rajsko. Wzniesiony w XIV w zamek w XIX w został przebudowany w stylu neogotyckim, po 1945 r. w ruinie, obecnie w końcowej fazie odbudowy. Po obejrzeniu zamku ścieżkami nad jeziorem, przez wieś Bożkowice docieramy do Zapory Leśniańskiej. Zapora wybudowana w latach 1905-07 przegrodziła Kwisę tworząc jezioro zaporowe o pojemności 15 mln m³ i 140 ha powierzchni. W następnym roku ukończono elektrownię wodną, która jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Większość oryginalnych maszyn i urządzeń jest nadal w ruchu, z tego względu jest to zabytek techniki. Po zwiedzeniu wnętrz elektrowni idziemy do Suchej, skąd o godz. 17.00 odjeżdżamy autobusem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

rajd_na_raty_2012_01

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe w Jeleniej
Górze

rajd_na_raty_2012_04