Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

RNR_01 RNR_02 Rok Przewodnikow 2013 RnR 2013

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w czwartek 27 października 2013 r. wycieczkę nr 38. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 10.04 do stacji Pilchowice Zapora.

Trasa długości 14 km przebiega w środkowej części Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Od przystanku kolejowego drogą wzdłuż jeziora dochodzimy do zapory przegradzającej rzekę Bóbr. Wybudowana w latach 1904-12 kamienna zapora o długości 280 m. i wysokości 62 m . jest największą w Sudetach, tworzy jezioro o powierzchni 240 ha. Poniżej zlokalizowana jest elektrownia wodna z pięcioma turbinami. Po zejściu schodami obok elektrowni przekraczamy most na Bobrze i wzdłuż rzeki dochodzimy do wylotu Dzikiego Wąwozu. Malowniczy, dolny odcinek Maciejowickiego Potoku zwany Dzikim Wąwozem z ciekawymi skałkami i niewielką kaskadą  doprowadza nas do Maciejowca. We wsi znajduje się cenny zespół parkowo-pałacowy:  dwór z XVII wieku, czysty przykład renesansowej architektury ; klasycystyczny dwukondygnacyjny pałac z obszernym gankiem ; ośmioboczna barokowa kaplica Wniebowzięcia NMP z 1692 r. Wokół pałacu i kaplicy rozciąga się rozległy park krajobrazowy z cennymi okazami drzew. Z Maciejowca szlakiem zielonym idziemy do Radomic gdzie zwiedzamy kościół św. Jakuba i Katarzyny, wewnątrz niezwykle cenny gotycki tryptyk z 1510 roku z figurą Madonny z Dzieciątkiem i postaciami patronów. Następnie zboczem Wietrznika (znakomity punkt widokowy na Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Pogórze Izerskie) dochodzimy do góry Gniazdo. Na grzbiecie łączącym ją z Górą Zamkową w dawnym kamieniołomie ciekawostka geologiczna o wyjątkowej wartości poznawczej: porwaki piaskowcowe o oddzielności słupowej (fragmenty piaskowca wtopione w skały bazaltowe). W końcowej części wycieczki docieramy do Wleńskiego Gródka, gdzie spotykamy cenne zabytki: zespół pałacowy z poł. XVII w, ruiny średniowiecznego zamku (obecnie niedostępne), kościół św. Jadwigi z 1662 r. Następnie schodzimy do Wlenia, skąd o godz. 17.48 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Paweł Idzik z Wlenia.

Uczestnicy wycieczki we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

rajd_na_raty_2012_01

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe w Jeleniej
Górze

rajd_na_raty_2012_04