W niedzielę na wycieczkę
Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.
W niedzielę na wycieczkę
Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w czwartek 19 czerwca 2014 r. wycieczkę nr 18. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.30 do Wojciechowa (kierunek Świeradów Zdrój).
Trasa wycieczki długości 14 km prowadzi przez południową część Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. W Wojciechowie oglądamy barokowy kościół św. Bartłomieja z dość bogatym wyposażeniem, w pobliżu kamienny krzyż pokutny. Drogą polną idziemy do Radomic gdzie zwiedzamy kościół św. Jakuba i Katarzyny, wewnątrz niezwykle cenny gotycki tryptyk z 1510 roku z figurą Madonny z Dzieciątkiem i postaciami patronów. Następnie schodzimy do Maciejowca. We wsi znajduje się cenny zespół parkowo-pałacowy: dwór z XVII wieku i klasycystyczny dwukondygnacyjny pałac, z obszernym gankiem (obydwa w złym stanie technicznym) oraz ośmioboczna barokowa kaplica Wniebowzięcia NMP z 1692 r., wokół pałacu i kaplicy rozciąga się rozległy park krajobrazowy z cennymi okazami drzew. Szlakiem żółtym przez Pokrzywnik idziemy na Stanek, urwisko skalne o wysokości około 50 m kończące się punktem widokowym na Jezioro Pilchowickie, skąd drogą wzdłuż Bobru dochodzimy do zapory wrzeszczyńskiej. Kamienna tama na Bobrze o wysokości blisko 20 m wybudowana w 1927 r. utworzyła Jezioro Wrzeszczyńskie o powierzchni 40 ha, najmłodsze z całego zespołu zbiorników na Bobrze. W końcowej części wędrówki idziemy przez Wrzeszczyn do Siedlęcina i autobusem MZK lub pociągiem odjeżdżamy do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Paweł Idzik z Wlenia.
Trasa długości 15 km. prowadzi z Doliny Kaczawy na Przełęcz Widok w Grzbiecie Południowym Gór Kaczawskich. Od przystanku autobusowego w Sędziszowej przechodzimy przez Kaczawę do dawnego kamieniołomu porfirów w pd.-zach. zboczu Wielisławki. Ściana wyrobiska złożona z dużej ilości słupów-kolumn przypomina prospekt organowy, stąd nazwa „Organy Wielisławskie”(pomnik przyrody). Na skraju wsi wieża mieszkalna z XV w. z dobudowanym w 1603 r. 3-skrzydłowym budynkiem dworu, przy wejściu głównym bogato zdobiony kamienny portal. W Świerzawie zwiedzamy najcenniejszy zabytek miasta, romański kościół śś. Jana i Katarzyny z unikatowymi pochodzącymi z XIII w. polichromiami. Oglądamy również gotycki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP z bogatym wyposażeniem. Ze Świerzawy szlakiem żółtym dochodzimy do Lubiechowej. Zwiedzamy tu jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych Pogórza Kaczawskiego: gotycki kościół śś. Piotra i Pawła, w prezbiterum bogaty zespół fresków z XIV i XV w. W górze wsi ruina okazałego renesansowego dworu. W końcowej części wycieczki przez Chrośnickie Rozdroże i Przełęcz Widok idziemy do Dziwiszowa skąd odjeżdżamy autobusem MZK lub PKS do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic. Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Opracował Wiktor Gumprecht
Impreza dofinansowana przez:
Urząd Marszałkowski |
Starostwo Powiatowe w Jeleniej |
Odwiedza nas 174 gości oraz 0 użytkowników.