W niedzielę 23 lutego 2014 roku turyści jeleniogórscy wzięli udział w pierwszej oficjalnej wycieczce inaugurującej tegoroczny Rajd na Raty. Przyzwyczajeni do częstego ruszania na szlak, nie mogąc spokojnie znieść zimowej przerwy w wędrowaniu, z radością zjawili się na stacji kolejowej Jelenia Góra, gdzie wyznaczono miejsce zbiórki. Wiktor Gumprecht mający poprowadzić tą pierwszą wycieczkę długo musiał liczyć uczestników. W końcu okazało się iż przybyło ich ponad siedemdziesiąt osób. Niesamowite!
Wszyscy byli w dobrych humorach, zwłaszcza, że słońce wyraźnie dawało znać, iż będzie cieplutko. Nie zwlekając zatem ruszono w trasę. Spacer nie był zbyt długi ale podejście na Górę Szybowcową rozgrzało wszystkich. Dobrze, że pomyślano i otwarto tam bufet. Można było uzupełnić utracone płyny a przy okazji nasycić oczy widokiem na góry wznoszące się ponad Kotliną Jeleniogórską.
Góra Szybowcowa. Foto: Krzysztof Tęcza
Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia ruszono w dół do Jeżowa Sudeckiego, do wyremontowanego budynku dawnej szkoły lotniczej, który dzisiaj jest siedzibą Euroregionalnego Centrum Spotkań Gmin Partnerskich. Powstało on dzięki wsparciu finansowemu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Inwestujemy w Waszą przyszłość”, Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013. Oprócz dużej sali spotkań znajdują się tutaj kuchnia z pełnym zapleczem, kilka pokoi gościnnych, pracownie, Izba Lotniczej Tradycji oraz wspaniale wyposażona modelarnia.
Centrum powstało w założeniu jako miejsce, w którym mogą spotykać się mieszkańcy gminy. Jednak Urząd Gminy jest otwarty na wszelkie potrzeby i dlatego uczestnicy Rajdu na Raty także mogli z niego skorzystać. W imieniu gospodarza przywitała wszystkich Bożena Matuszewska, która opowiedziała zarówno historię tego miejsca, historię lotnictwa w Jeżowie Sudeckim jak i zaprosiła do zwiedzenia obiektu. Najciekawszym pomieszczeniem okazała się Izba Lotniczej Tradycji, gdzie zgromadzono eksponaty związane z lotnictwem. Niektóre z nich były na tyle dziwne, że wywołały ciekawą dyskusję.
Bożena Matuszewska oraz Wiktor Gumprecht. Foto: Krzysztof Tęcza
Kierownik Rajdu na Raty, Wiktor Gumprecht, przedstawił plan wycieczek na najbliższe miesiące. Widać było, że jego propozycje zostały przyjęte z dużym zaciekawieniem. Najbardziej wytrwali turyści zostali obdarowani odznakami turystyki kwalifikowanej, które zdobyli podczas wycieczek w poprzednim sezonie. Oczywiście spełnili oni wszelkie regulaminowe warunki potrzebne do ich przyznania. Same odznaki wręczał uroczyście przybyły na spotkanie prezes oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, Krzysztof Paul.
Krzysztof Paul wręcza zdobyte odznaki turystyki kwalifikowanej dla Mariana Kuca. Foto: Krzysztof Tęcza
Następnie wystąpił przewodniczący Komisji Krajoznawczej Krzysztof Tęcza, który zaprosił wszystkich na spacery krajoznawcze zaplanowane w tym roku. Oprócz nich odbędą się także spacery po dawnych szlakach turystycznych w okolicy Jeleniej Góry. Będą one prowadzone przez Włodzimierza Bayera. Zaprosił także wszystkich do wzięcia udziału w tegorocznych seminariach krajoznawczych. Pierwsze odbędzie się już w czerwcu w Lubaniu, drugie w październiku w Jeleniej Górze. W listopadzie odbędzie się sympozjum poświęcone Sudetom oraz, po raz pierwszy w naszym mieście, Biesiada u górali sudeckich. Przewodniczący przedstawił pierwszą zwartą publikację wydaną przez Komisję Krajoznawczą a następnie zadał kilka pytań w konkursie wiedzy krajoznawczej. Osoby, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi otrzymały nagrody.
Zwiedzanie Izby Lotniczej Tradycji. Foto: Krzysztof Tęcza
W imieniu Burmistrza Miasta Kowary, Pana Mirosława Góreckiego, przewodniczący Komisji Krajoznawczej wręczył Wiktorowi Gumprechtowi najnowszą monografię Kowar (oczywiście ze stosowną dedykacją). Było to podziękowanie za dotychczasowa pracę Komandora RnR a także zachęta do odwiedzania wraz z turystami Kowar. Kolejny egzemplarz monografii Kowar, a także egzemplarz najnowszej monografii przyrodniczej Karkonoszy (przekazany przez Karkonoski Park Narodowy) są nagrodami jakie czekają na tych, którzy wezmą udział w ogłoszonym konkursie krajoznawczym. Aby je zdobyć należy zapoznać się z opisami tras turystycznych napisanych w 1987 roku i przestawić zmiany jakie zaszły w tych opisach w stosunku do dnia dzisiejszego. Zwyciężą te osoby, które znajdą najwięcej zmian. Same opisy zostały zamieszczone w Informatorze Krajoznawczym z grudnia 2013 roku na stronie internetowej oddziału PTTK w Jeleniej Górze.
I tak oto zakończono pierwszą w tym roku wycieczkę Rajdu na Raty otwierającą nowy sezon turystyczny 2014. Zapraszamy na kolejne wycieczki.
Krzysztof Tęcza
Relacja PDF