Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę grudnia Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zaprosił turystów na ostatnią w tym roku wycieczkę Rajdu na Raty organizowanego od 54 lat. Wymyślony przez śp. Teofila Ligenzę vel Ozimka stał się symbolem spotkań turystycznych w naszym regionie. Co roku organizowanych jest kilkadziesiąt wycieczek począwszy od ostatniej niedzieli lutego. Większość z nich to trasy piesze jednodniowe. Od kilku lat organizowane są także górskie trasy dwudniowe. Dla zainteresowanych dalszymi wycieczkami odbywają się również wycieczki autokarowe.

Rajd na Raty podsumowanie sezonu 2024 01
Foto: Krzysztof Tęcza

I tak w mijającym 2024 roku turyści wzięli udział w dwóch 6-dniowych wycieczkach autokarowych. Podczas jednej wędrowali po Tatrach, drugiej po Górach Świętokrzyskich. Odbyła się także 4-dniowa wycieczka do Warszawy i cztery jednodniowe wycieczki podczas których zwiedzano Piotrowice i Wojsławice; Klokočske skály; Třebechovice i Pardubice (dwa razy) oraz Trosky i Prachovskie Skaly.

Jeśli chodzi o tradycyjne piesze wędrówki to w roku obecnym było ich 46. Trasy o długości od 12 do 22 km przebiegały po terenie Dolnego Śląska ale także po przygranicznych terenach Czech (8 wycieczek) i Niemiec (1 wycieczka).

Aby uzmysłowić jak popularną imprezą jest Rajd na Raty podam, że ogółem we wszystkich wycieczkach wzięło udział 1772 turystów, co daje średnią 39 osób na jedną wycieczkę. Najwięcej turystów uczestniczyło w wycieczce z Jagniątkowa przez Przesiekę do Cieplic 3 marca ale nie mniej bo prawie sto osób pojawiło się na inauguracji sezonu.

Ponieważ wycieczki mają nie tylko pomagać w utrzymaniu dobrej kondycji, na spotkaniu podsumowującym sezon organizowany jest konkurs krajoznawczy z wiedzy o terenach po których wędrowano w danym roku. Tym razem największą wiedzą wykazał się Paweł Wojtczak, który zajął I miejsce. II miejsce zajął Radosław Paż, III Maciej Cieślak, IV Danuta Skierś, V Maryna Morhun.

Przyznano także nagrody za uczestnictwo w wycieczkach, a trzeba wiedzieć, że wycieczki rajdowe odbywają się niezależnie od warunków pogodowych jakie akurat panują. Największą frekwencją wykazali się: Andrzej Makowski (45 wycieczek), Danuta Kwiecień (36), Roman Zachariasiewicz (35), Marta Kaczmarek (33), Bogusław Stępniak (31), Bolesław Traczyk (30), Teresa Cieślak (29), Zbigniew Kaczmarek (29), Janusz Wrzosowski (29), Ewa Bugajewicz (25), Małgorzata Gasiulewicz (24) i Małgorzata Zielonka (24).

Rajd na Raty podsumowanie sezonu 2024 02
Foto: Krzysztof Tęcza

Przyznano także nagrody specjalne dla osób dokumentujących poszczególne wyprawy. Ich fotografie można obejrzeć na oficjalnej stronie Rajdu na Raty. Tym razem nagrody przypadły Elżbiecie Sznajder i Bolesławowi Traczykowi.

W roku obecnym zakończenie rajdu miało miejsce w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym – Dom Harcerza w Jeleniej Górze gdzie przybyło ponad 60 osób pokonując ostatnią trasę o długości 8 km.

Oczywiście uczestnicy tej niezwykłej imprezy są bardzo zadowoleni z możliwości zwiedzania naszego regionu pod okiem doświadczonych przewodników prowadzących poszczególne trasy. Chcę tutaj podziękować im za ich trud bo nie jest rzeczą łatwą zapanować nad kilkudziesięcioosobową grupką turystów, którzy niestety nie są już tak zdyscyplinowani jak kilka dekad temu. W 2024 roku wycieczki prowadzili: Jarosław Kapczyński (13), Wiktor Gumprecht (10), Krzysztof Tęcza (7), Sebastian Miler (70), Elżbieta Marut (4), Jolanta Kupeć (3), Anna Lewandowska (1) i Krzysztof Zając (1).
Najważniejszą częścią rajdu jest jednak organizacja. Dobra logistyka to podstawa powodzenia każdego wyjazdu. A wcale nie jest rzeczą łatwą wyszukać odpowiednie połączenia komunikacyjne. Takimi właśnie trudnymi sprawami zajmuje się komandor rajdu Wiktor Gumprecht. Pomagają mu w tym wicekomandor Jarosław Kapczyński oraz sekretarz Maria Gumprecht.

Ponieważ żadna impreza organizowana w ramach wolontariatu nie może obejść się bez wsparcia finansowego jest ona dotowana ze środków Miasta Jelenia Góra, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Powiat Karkonoski. I za to należą się naszym sprzymierzeńcom wielkie słowa uznania.

Aby być rzetelnym dodam, że Rajd na Raty nosi imię Teofila Ligenzy vel Ozimka, który wśród licznych nagród i odznaczeń jakie otrzymał w swoim życiu został uhonorowany najwyższym wyróżnieniem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego godnością Członka Honorowego oraz medalem Zasłużony dla Miasta Jelenia Góra.

Podczas ostatniego w tym roku spotkania zostały zaprezentowane wystawy kolekcjonerskie członków działającego przy naszym Oddziale PTTK Komisji Kolekcjonerskiej. Uczestnicy mogli obejrzeć wystawy Janusza Milewskiego: „Kroniki turystyczne” i „Legitymacje uprawnień i odznak turystycznych”; Janusza Turakiewicza: „Dobre, bo karkonoskie”, „Dobre, bo dolnośląskie” oraz Agnieszki Turakiewicz: „Cukier gastronomiczny” i „Saszetki kawiarniane i hotelowe”.

Całość poprowadził komandor Rajdu na Raty Wiktor Gumprecht wraz z prezesem Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” Krzysztofem Tęczą.

Rajd na Raty podsumowanie sezonu 2024 03
Foto: Krzysztof Tęcza

Niestety życie to nie bajka, ma także smutną stronę. Dlatego podczas spotkania uczczono minutą ciszy rajdowiczów, którzy odeszli w tym roku na wieczną wędrówkę. Przy ich zdjęciach zapaliliśmy symboliczne światełka. Dzięki naszej koleżance Elżbiecie Sznajder mogliśmy obejrzeć krótkie wspomnienia z tras rajdowych, w których uczestniczyli zmarli: Henryk, Stanisław, Władysław i Arek).

Zapraszamy ponownie na trasy jubileuszowego 55 Rajdu na Raty w 2025 roku w ostatnią niedzielę lutego.
Rajd na Raty podsumowanie sezonu 2024 04

- Krzysztof Tęcza