Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

Wystawa w sejmie 01
Marszałek Sejmu Pani Ewa Kopacz otwiera wystawę. Foto: Krzysztof Tęcza

W dniu 22 lipca 2014 roku Marszałek Sejmu Ewa Kopacz otworzyła wystawę fotografii „Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej”. W swoim przemówieniu podkreśliła, że jest to już trzecia wystawa ukazująca piękno tej części kraju. Poprzednio prezentowano Karkonoski Park Narodowy z pięknem krajobrazu jak i jego wartościami przyrodniczymi oraz Karkonosze i Góry Izerskie uchodzące za jedne z najładniejszych w tej części Europy. Obecna wystawa prezentuje wyjątkowe zabytki jakimi są zarówno bardzo ciekawe architektonicznie pałace jak i otaczające je przepiękne założenia parkowe. Ze względu na fakt, iż kilkadziesiąt takich obiektów jest zlokalizowanych na powierzchni zaledwie 100 kilometrów kwadratowych, miejsce to jest postrzegane jako kraina piękna i harmonii. O samej randze, w większości odnowionych budowli, świadczy fakt wpisania ich przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w roku 2012 na listę Pomników Historii.

Wystawa została zorganizowana przez Karkonosko-Izerski Zespół Parlamentarny oraz Fundację Doliny I Ogrodów wspieraną przez Związek Gmin Karkonoskich. Należą się tu słowa uznania dla przewodniczącej Karkonosko-Izerskiego Zespołu Parlamentarnego Pani poseł Zofii Czernow, która zaraziła swoim pomysłem innych. Tak duża wystawa wymaga zaangażowania wielu osób i instytucji. Dlatego też, by wszystko poszło sprawnie, nad poszczególnymi fazami jej przygotowania czuwał dyrektor biura Fundacji „Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej” Krzysztof Korzeń wraz z zespołem. Oczywiście w organizację wystawy zaangażowali się właściciele poszczególnych obiektów, którzy wsparli całe przedsięwzięcie finansowo. Nie mniejszym wsparciem wykazał się Związek Gmin Karkonoskich, którego zespołem kierował Dyrektor Witold Szczudłowski. Aby dać wyobrażenie piękna prezentowanych budowli, w wystawę zaangażował się także twórca „Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska” w Kowarach, Pan Marian Piasecki.  Jego ekipa przywiozła do Sejmu nową miniaturę przedstawiającą pałac w Wojanowie. W połączeniu z wystawą fotografii miniatura ta pomagała zainteresowanym uzmysłowić sobie jak wielkie są to obiekty.

Wystawa w sejmie 02
Foto: Krzysztof Tęcza

Wystawa w sejmie 03
Foto: Krzysztof Tęcza

W trakcie uroczystego otwarcia wystawy zjawiło się w Sejmie wielu wybitnych przedstawicieli kultury i polityków. Były także osoby reprezentujące poszczególne gminy i miasta Ziemi Jeleniogórskiej. Pojawili się przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń, ale najważniejszym był fakt pojawienia się zwykłych obywateli, zarówno tych przyjezdnych jak i miejscowych. Świadczy to o tym, że temat przedstawiony na wystawie jest dla nich na tyle interesujący, iż postanowili w tak upalny dzień przybyć tu by dowiedzieć się czegoś więcej o prezentowanych obiektach. Może przełoży się to na chęć zobaczenia oryginałów i przyjazd do Kotliny Jeleniogórskiej. Aby obecni nie zapomnieli o tym zostali obdarowani szlachetnymi kamieniami, których na Dolnym Śląsku jest tak wiele. Również Pani Marszałek przyjęła kilka kamieni przynoszących szczęście i pomagających w utrzymaniu dobrego humoru.

Wystawa w sejmie 04
Foto: Krzysztof Tęcza

Wystawa w sejmie 05
Foto: Krzysztof Tęcza

Podczas spotkania prezes Fundacji „Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej”, Pan Piotr Napierała podziękował Pani Marszałek Sejmu Ewie Kopacz za udostępnienie sal polskiego parlamentu  do zorganizowania wystawy. Jest to bowiem miejsce bliskie każdemu Polakowi a prezentowane tu obiekty zasługują na wyjątkowe ich potraktowanie. Słowa podziękowania należą się również osobom, które przybyły tu dzień wcześniej by pownosi i poustawiać wszystko, tak by przybyli na otwarcie wystawy goście mogli bezpiecznie ją zwiedzać.

Krzysztof Tęcza


Relacja PDF