Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

 Burdach 01
Foto: Krzysztof Tęcza

W piątkowe popołudnie miłośnicy Karkonoszy mieli okazję obejrzeć wystawę Anny Burdach, która swój pierwszy kontakt z fotografią miała w zakładzie prowadzonym przez Andrzeja Sidorowicza. To tam zobaczyła jak kąpie się zdjęcia by wydobyć i utrwalić ukryte na nich obrazy. Ponieważ należała do rodziny mogła spędzać przy wywoływaniu zdjęć sporo czasu. Może dlatego twierdzi, że właśnie wtedy „nasiąknęła” fotografią. Nic więc dziwnego, że już jako dziecko zaczęła tworzyć „obrazy” samodzielnie. Nic tez dziwnego, że gdy nabrała nieco doświadczenia, ruszyła z aparatem w góry. Gdzież bowiem spotkamy tyle ciekawych i pięknych obiektów godnych utrwalenia. A gdy, już w dorosłym życiu, została przewodnikiem sudeckim, aparat fotograficzny stał się jej codziennym wyposażeniem. Wykonywane wówczas zdjęcia pozwalały zachować obrazy, które dzisiaj, po wielu latach, pozwalają nam zobaczyć jak zmieniły się Karkonosze. Niektóre uchwycone w kadrze obiekty nie przetrwały i pozostały już tylko na zdjęciach.

Burdach 02
Foto: Krzysztof Tęcza

Ale nie to jest akurat najważniejsze podczas dzisiejszej wystawy. Pani Anna pozwoliła sobie na dodanie do niektórych zdjęć krótkich tekstów pomagających zrozumieć uchwycony w danej chwili obraz. Jednak to czy opisy te są celne musi zdecydować każdy z nas samodzielnie. Dlatego ci, którzy nie byli na otwarciu wystawy, mogą przekonać się o tym odwiedzając Gościniec na Starówce Danuty Piepiory, gdzie wystawa będzie prezentowana jeszcze do końca lata.

Dzisiaj do Gościńca przybyło tak wielu widzów, że zabrakło miejsc siedzących. Widocznie goście uznali, iż warto zapoznać się z twórczością pani Anny. Dlatego, nie wdając się w zbędne rozpisywanie zacytuję jeden z wierszy Anny Burdach.

Krzysztof Tęcza

Burdach 03
Anna Burdach. Foto: Krzysztof Tęcza
Moje miasteczko  (Anna Burdach)
Moje miasteczko
Nad rzeczką
Nad strugą
Pełną śmieci
I … pstrągów

Moje miasteczko
Z wieżą kościoła
I widokiem
Na Śnieżkę
Ze śladami przeszłości
Które znajdziesz
Na swoim podwórku

Moje miasteczko
Skryte wśród
Lasów i gór
I pięknych widoków
Jakie ujrzysz
Którąkolwiek
Pójdziesz drogą

Moje miasteczko
I Twoje
Więc dbaj o nie
Dla siebie
Dla mnie
I tych co po nas
Niech nas
Dobrze wspominają
W naszym miasteczku.