W dniu 11 marca 2017 r. w pałacu Bukowiec nieopodal Kowar – ogłoszono wyniki tegorocznych Eliminacji Województwa Dolnośląskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” – 2017.
Pion szkół podstawowych
W kategorii prac pisemnych I miejsce zajęła praca „Moje miejsce na ziemi, czyli Ameliańskie zaka-marki” napisana przez Amelię Maj ze Szkoły Podstawowej nr 50 we Wrocławiu, pod opieką merytoryczną pani Iwony Bodyl.
W kategorii „praca zbiorowa” I miejsce zajęła praca pisemna „Zaginiona Leśnica – pozostały stare zdjęcia i ludzie wspomnienia” napisana przez: Annę Jurczak, Annę Ogibe i Kamila Smyka ze Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II, pod opieką merytoryczną pana Piotra Staniów.
W kategorii prac multimedialnych I miejsce zajęła praca – film „W królestwie Viadrusa – moja najcie-kawsza ścieżka krajoznawczo-turystyczna” zrealizowana przez Kingę Kornacką ze Szkoły Podstawowej im. Adama Rapackiego we Wrocławiu, pod opieką merytoryczną Radosława Kalki.
Pion szkół gimnazjalnych
W kategorii prac pisemnych pierwsze miejsce zdobyła praca „Osierocony” napisana przez Katarzynę Salawę z Gimnazjum nr 1 im. Ratowników Górskich w Świeradowie Zdroju, pod opieką merytoryczną pani Teresy Fierkowicz.
W kategorii prac multimedialnych I miejsce zdobyła praca – film „Moje miasto. Moja pasja. Historia Centrum Integracji Kulturalnej w Bolesławcu” zrealizowana przez: Melanię Florczak, Dominikę Klechę i Emilię Piotrowską z Gimnazjum Samorządowego nr 4 w Bolesławcu, pod opieką merytoryczną pani Marzeny Bronowickiej.
W kategorii prac zbiorowych I miejsce zdobyła praca – gra planszowa „Śladami średniowiecznego Wrocławia – w poszukiwaniu zaginionej wagi” zrealizowana przez: Paulinę Bryk, Hannę Wiktowską, Hannę Olechowską i Martę Drozd z Gimnazjum nr 14 we Wrocławiu, pod opieką merytoryczną pani Anny Masłowskiej.
Pion szkół ponadgimnazjalnych
Wpłynęły tylko dwie prace, więc obie zostały nagrodzone.
W kategorii prac pisemnych I miejsce zdobyła praca „Magia malutkiej dolnośląskiej wsi... Miłkowice w kolej zaklęte…” napisana przez Katarzynę Matuszkiewicz z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Henryka Pobożnego w Legnicy, pod opieką merytoryczną pani Grażyny Maciak.
W kategorii prac multimedialnych I miejsce zdobyła praca – prezentacja „Czarny koń legnickich sza-chownic? Poznaj pasję Piotra Kowalaka” zrealizowana przez Patryka Orzłowskiego z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Henra Pobożnego w Legnicy, pod opieką merytoryczną pani Grażyny Maciak.
Powyższe zwycięskie prace w poszczególnych pionach szkół zostaną wysłane na konkurs centralny.
Laureaci, którzy nie byli obecni na posumowaniu prac – nagrody i dyplomy otrzymają pocztą na adres swoich macierzystych szkół na nazwisko opiekuna prac. Wszyscy obecni na zakończeniu uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz książkowe nagrody pocieszenia, a opiekunowie prac otrzymali dyplomy za opiekę merytoryczną nad pracami. Po zakończeniu posumowania konkursu kierownik Pracowni Regionalnej Karkonoszy – Krzysztof Tęcza oprowadził wszystkich chętnych po pałacu Bukowiec, w którym mieści się siedziba Związku Gmin Karkonoskich.
Przesłane prace oceniała Komisja konkursowa w składzie: Krzysztof Tęcza i Andrzej Mateusiak. Komisja zachęca uczestników konkursu do dalszych badań otaczających nas historii oraz losów przodków, gromadzenia archiwalnych dokumentów rodzinnych, fotografii, przedmiotów i pamiątek związanych z przodkami. Komisja subiektywnie zauważa, że poziom tegorocznych prac był nieco niższy niż w roku ubiegłym i ubolewa, że tak niewiele szkół wzięło udział w konkursie. Komisja działając w dobrej wierze sugeruje młodym twórcom, aby raczej skoncentrowali się na solidnych pracach pisemnych zamiast swoje zainteresowanie kierować na prace multimedialne, które tylko z pozoru jest łatwiej stworzyć. Naprawdę bardzo trudno zrealizować jest coś oryginalnego, świeżego i niesztampowego, a jednocześnie samemu, bez pomocy dorosłych. Jednocześnie Komisja konkursowa jest pełna podziwu dla autorów prac opisujących dzieje swoich przodków bogato ilustrowanych archiwalnymi dokumentami rodzinnymi i fotografiami sprzed ponad 70-80 lat. Brawo młodzież!
Do Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” – organizatora Eliminacji Wojewódzkich – nadesłano 28 prac (w roku ubiegłym - 43 prac). Z pionu szkół podstawowych – 15 prac, z gimnazjów – 11 prac i ze szkół ponadgimnazjalnych – 2 prac. Wśród nich jest 18 prac pisemnych, 8 prac multimedialnych prezenta-cje, filmy) oraz 1 gra planszowa i jeden rysunek.
W powstanie prac zaangażowało się 43 uczniów, gdyż niektóre prace tworzono zespołowo. Najmłodsi uczestnicy to jedenastolatki z Wrocławia i Nowogrodźca. Prace nadesłano z: Dąbrowy Bolesławieckiej, Nowogrodźca, Jelcza-Laskowic, Kraśnika Dolnego, Świeradowa Zdroju, Bolesławca, Legnicy, Piechowic, Wrocławia, Wykrotów i Jeleniej Góry.
Organizatorzy etapu dolnośląskiego dziękują serdecznie nauczycielom, wychowawcom i opiekunom prac, za bezinteresowne zaangażowanie się w pomoc i porady udzielane uczniom podczas tworzenia prac.
Konkurs był dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze oraz Związek Gmin karko-noskich z siedzibą w Bukowcu.
Bukowiec, 11.03.2017 r. Oprac. A. Mateusiak