Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

W piątek 5 stycznia 2018 roku miała miejsce uroczystość otwarcia wystaw stałych w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze. Wystawy te były budowane od 2014 roku i stopniowo oddawane do użytku, jednak oficjalna ich prezentacja publiczności nastąpiła dopiero teraz. Była to okazja do przedstawienia ich twórców – pracowników muzeum, którzy dzięki swojej wiedzy doprowadzili do powstania wystaw będących na tak wysokim poziomie, że podziwiający je przedstawiciele innych podobnych placówek nie mogą wyjść z podziwu.

Uroczyste otwarcie wystaw stałych w Muzeum Przyrodniczym 01
Uroczyste otwarcie wystaw stałych w Muzeum Przyrodniczym 02
Foto: Krzysztof Tęcza

Dyrektor Muzeum Stanisław Firszt przedstawił pracowników a także osoby i firmy, które wsparły te prace finansowo. Powitał także przybyłych, w szczególności posłankę Zofię Czernow i prezydenta Miasta Jeleniej Góry Marcina Zawiłę.

Muzeum funkcjonujące w pawilonie norweskim przeniesiono w 2013 roku do nowej siedziby do zespołu pocysterskiego w Cieplicach. To właśnie tutaj zaczęto budować nowe wystawy, dzięki którym możemy poznać m.in. świat grzybów, owadów, ptaków i zwierząt świata; obejrzeć rogi i poroża, a także poznać historię obiektu, w którym się znajdujemy czy w końcu obejrzeć niesamowite freski barokowe zachowane na ścianach korytarzy. Znajduje się tu także Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku powstałe na zlecenie Miasta Jelenia Góra w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Ilość przybyłych widzów, świadczy o szerokim zainteresowaniu wystawami. Widzowie mieli okazję wysłuchać opowiadań twórców poszczególnych wystaw i poznać wiele zaskakujących ciekawostek ukrytych wśród eksponatów.

Oczywiście dzisiejsza uroczystość nie oznacza końca tworzenia kolejnych wystaw, wszak do zagospodarowania jest jeszcze jedna kondygnacja. I właśnie tam, na poddaszu, już są wystawiane kolejne eksponaty.

Krzysztof Tęcza